Tizenegy év börtönbüntetésre ítéltek egy amerikai újságírót Mianmarban, akit májusban vettek őrizetbe felbujtásra, törvénytelen gyülekezésre és a bevándorlási törvények megsértésére hivatkozva – közölte pénteken munkaadója, a Frontier Myanmar médiavállalat.
A bejelentés szerint a cég mélységesen csalódott a döntés miatt.
Az újságíró, Danny Fenster ügyvédje, Than Zav Aung azt mondta, hogy védencét bűnösnek találták illegális szervezetekkel való kapcsolatfelvételben és a vízumszabályok megsértésében is.
Fenster május óta van őrizetben. Egy másik bíróságon még két további váddal kell szembenéznie, amelyek a terrorizmus elleni törvény, valamint a hazaárulásra és a lázadásra vonatkozó jogszabály megsértése miatt emeltek vádat ellene.
Az újságírót május 24-én, a februári katonai puccs okozta káosz idején fogták el a ranguni repülőtéren, ahonnan a malajziai Kuala Lumpur érintésével az Egyesült Államokba indult volna családjához. Fenstert azóta egy ranguni börtönben tartják fogva, óvadékkérelmét elutasították.
Mianmarban a hadsereg február 1-én, a parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, letartóztatta az ország de facto vezetőjét, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és az általa vezetett kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) számos politikusát. A hadsereg azzal indokolta a puccsot, hogy a kormány nem vette figyelembe a novemberi választással kapcsolatos panaszaikat. A választást toronymagasan az NLD nyerte.
A Politikai Foglyokat Támogató Szövetség (AAPP) jogvédő szervezet szerint az államcsíny óta több mint 1200, jórészt a juntával szembeszegülő civilt ölt meg a karhatalom, és több mint hétezren kerültek börtönbe. A katonai puccs és a hadsereg durva fellépése széles körű nemzetközi tiltakozást váltott ki.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.