Justin Welby Canterbury érseke korábban úgy fogalmazott az éghajlatváltozás „végtelenül nagyobb népirtást” eredményezne, mint a holokauszt tette.
Canterbury érseke, Justin Welby bocsánatot kért, amiért a klímaválság jelentette fenyegetést a nácikhoz hasonlította, ugyanakkor azt mondta, hogy a politikai vezetők jelenlegi generációja „átkozott lesz” a történelemben, ha elbukik a COP26 csúcstalálkozó — ismertette a The Guardian.
Az érsek a BBC-nek Glasgow-ban adott interjújában úgy fogalmazott, hogy a konferencia súlya irtózatos.
„Két generáció múlva is emlékezni fognak rájuk erről a két hétről és valószínűleg csak erről a két hétről”
— nyilatkozta.
Mint összefoglalta: „Bármiben lehettek zseniálisak, azonban átkozottak lesznek mégis, ha nem alakítják sorsunkat megfelelően a héten. Lehetnek szemetek minden másban, amit valaha tettek. De ha ezt helyesen teszik, a mai gyerekek áldani fogják őket 50 év múlva”.
Justin Welby-t — aki korábban olajipari vezető volt még az egyházba lépés előtt — az „átkozott” szóról is kérdezték, aki úgy fogalmazott vele kapcsolatban, hogy: „Tudatosan erős szó volt. Így az emberek sokkal erősebben fognak beszélni a témáról,
hasonlóképp, mint a ’30-as évek politikusairól, azokról apolitikusokról, akik figyelmen kívül hagyták a náci Németországban történteket, ugyanis ez generációkon keresztül fog ölni szerte a világon és nem lesz módunk ennek elkerülésére”.
Arra a kérdésre, hogy az éghajlatváltozás elbagatellizálása súlyosabb kudarc lenne-e, mint az, hogy valaha megtörténhetett a soá, Welby azt mondta: „Ez végtelenül nagyobb léptékű népirtást tesz lehetővé. Nem vagyok benne biztos, hogy vannak fokozatai a népirtásnak, de a népirtásnak széles köre van és okozhatjuk közvetve, hanyagságból, meggondolatlanságból — amitől a népirtás népirtás marad, ami a végén minket, gyermekeinket és unokáinkat fogja fenyegetni”.
Később Welby egy tweetben bocsánatot kért. „Egyértelműen elnézést kell kérnem a szóhasználatom miatt, amit a COP26 helyzete súlyosságának aláhúzására használtam fel. Soha nem helyénvaló összehasonlítani a nácik szörnyűségeit más eseményekkel, sajnálom, hogyha megbántottam ezzel a zsidó közösségeket”.
Az interjúban Welby-t arról is kérdezték milyen kötelezettséget vár el a COP26 vezetőitől, az érsek pedig azt mondta, hogy az egyik legfontosabb dolog az lenne, hogy elegendő pénzt gyűjtsenek össze a fejlődő országok számára.
„Minden erkölcsi gondolkodás onnan indul, hogy ha helyesen akarunk cselekedni, ahhoz egy dologra van szükség: pénzre”
— mondta. „Elérik-e a lekötött pénzösszegeket — az évi 100 milliárd dollárt — ami töredéke annak, amit a nagy bankválság idején, 2008-2009-ben fizettek ki — vajon el fogják-e érni azt a pénzösszeget, amivel már komolyan tudjuk venni a válságkezelést?”
Címlapkép: Justin Welby, Durham anglikán püspöke a londoni Lambeth-palotában tartott sajtóértekezletén 2012. november 9-én, miután a brit miniszterelnök bejelentette, hogy őt jelölik az anglikán egyház legfőbb vallási méltóságába, Canterbury érsekévé. (Forrás: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga)