Pokolgépes merényletet követtek el szerda reggel a szíriai fővárosban egy katonákat szállító autóbusz ellen, a támadásban 14 ember meghalt, további három megsebesült – jelentette az állami tévé.
Nemsokkal később jelentette egy civilszervezet, hogy a szíriai hadsereg légitámadást intézett egy város ellen a lázadók kezén lévő Idlíb tartományban, és nyolc ember halálát okozta, köztük öt civilét, ezen belül két gyerekét.
A damaszkuszi támadásról a tévében bemutatott felvételeken egy elszenesedett busz volt látható. A tudósítás szerint az eset a reggeli csúcsforgalomban egy híd alatti autóbusz-pályaudvaron történt. Először az út mentén elhelyezett pokolgépekről szóltak a jelentések, de később egy meg nem nevezett katonai tisztségviselő az állami médiában azt mondta, hogy a támadók korábban a busz oldalára erősítettek három pokolgépet, amelyek közül kettő leesett, de kettő fel is robbant, egyet pedig utána hatástalanított a hadsereg. Nem lehet tudni, hogy a pokolgépeket távirányítással robbantották-e föl vagy időzítettek voltak. Egyelőre az sem világos, hogy az áldozatok közül hányan voltak a buszon és hányan a közelében – jegyezték meg hírügynökségek.
Damaszkuszban az elmúlt években ritkán fordultak elő ilyen támadások, mert a kormányerők elfoglalták a korábban felkelők kezén lévő külvárosokat is. A szerda reggeli pedig különösen súlyosnak számít.
Az Idlíb tartománybeli Aríha város elleni légitámadásról az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat számolt be. Ennek a nyolc halálos áldozat mellett legkevesebb 26 sebesültje is van. A támadás szintén reggel történt, amikor a gyerekek iskolába mennek – jegyezte meg az OSDH. A légicsapás helyszínén az AFP francia hírügynökség egyik tudósítója legalább öt holttestet látott, miközben a mentők ellátták, illetve elszállították a sebesülteket.
Ez volt az egyik legsúlyosabb incidens, amellyel az egyik fél – jelen esetben a szíriai hadsereg – megsértette az Oroszország és Törökország közvetítésével 2020 márciusában megkötött idlíbi fegyverszüneti megállapodást – írta szintén az OSDH.
Bassár el-Aszad elnök erői jelenleg Szíria nagy részét ellenőrzésük alatt tartják, miután a szövetséges Oroszország és Irán katonai beavatkozása az ő javukra billentette az erőviszonyokat. Az északnyugat-szíriai Idlíb az utolsó tartomány, ahol még tartják magukat a lázadók.
A 2011 márciusában kezdődött szíriai konfliktusnak legkevesebb 350 ezer – az OSDH szerint félmillió – halálos áldozata van eddig, és az ország lakossága felének – 10-11 millió embernek – el kellett hagynia otthonát, ebből ötmillióan külföldre menekültek.