Egy norvég műszaki egyetem német-iráni professzorát szerdán azzal vádolták meg, hogy megsértette az Iránnal szembeni szankciókat, mivel meghívott négy vendégkutatót az Iszlám Köztársaságból, és hozzáférést biztosított számukra egy laboratóriumhoz — jelenti a Times of Israel.
Egy norvég ügyész szerint a vendégkutatók olyan ismeretekhez jutottak hozzá, amelyek hasznosak lehetnek Irán nukleáris programja szempontjából.
Az NRK norvég műsorszolgáltató arról számolt be, hogy a 2018 februárja és 2019 februárja közötti időszakban a nem azonosított professzor négy iráni kutatót hívott meg a skandináv ország harmadik legnagyobb városában, Trondheimben található NTNU egyetemre. A vendégek tartózkodási ideje változó volt.
„A komoly dolog itt az, hogy iráni emberek hozzáférhettek a tudáshoz, és ez a tudás hasznos lehet Irán nukleáris programja számára. Nem állítjuk, hogy ez így van, de itt a potenciális veszély az, ami komoly” – mondta Frederik Ranke ügyész az NRK-nak.
Ranke elmondta, hogy a professzort az iráni szankciók, az exportellenőrzési előírások és a norvég adatvédelmi törvény megsértésével vádolják.
Ha bűnösnek találják, akár 10 év börtönbüntetésre is számíthat.
A nem európai uniós tag Norvégia az ENSZ Biztonsági Tanácsának valamennyi, az iráni nukleáris programról szóló határozatát betartotta, és évek óta támogatja az EU Iránnal szembeni korlátozó intézkedéseit.
Norvég ügyvédje szerint a professzor tagadja, hogy vétkes lenne. Brynjulf Risnes ügyvéd az NRK-nak elmondta, hogy ügyfele elhagyta Norvégiát, de hajlandó visszatérni, hogy bíróság elé álljon.
„Semmi olyan nincs a kapott információkban és a projektekben, amelyeken dolgozott, ami lehetővé tenné, hogy bármilyen módon hozzájáruljon a nukleáris iparhoz” – mondta Risnes az NRK-nak.
A PST, Norvégia belbiztonsági ügynöksége azzal gyanúsította a professzort, hogy hozzájárult egy adatbetöréshez azzal, hogy másoknak jogosulatlan hozzáférést adott egy számítógépes rendszerhez – közölte az NRK.
A tényleges adatbetörés akkor történt, amikor egy – az egyik vendégkutató által adott – programot telepítettek. Ranke szerint ezután le tudta hívni az adatokat, még akkor is, ha nem állt kapcsolatban az NTNU-val.
Bjarne Foss, az NTNU mérnöki kibernetikai tanszékének vezetője az egyetemi lapnak elmondta, hogy a professzor és az iráni vendégkutatók „egy speciális labort, az úgynevezett nanomechanikai labort használták viszonylag intenzíven rövid időn keresztül”.
A lap szerint a laborban különböző fémötvözetek tulajdonságainak, például szilárdságának és keménységének korszerű elemzéseit lehet elvégezni.
Miután ezt megtudták, az egyetem illetékesei 2019 elején felvették a kapcsolatot a PST-vel – írja az Universitetsavisa.