Ilyen katonai műveletekkel készül a Navy SEAL az oroszokkal és kínaiakkal való háborúra

Augusztusban volt a 79. évfordulója az első, közvetlenül tengeralattjárókkal megtámogatott különleges műveleti rajtaütésnek. Évtizedekkel később a tengeralattjáróval végrehajtott különleges műveletek a Navy SEAL-csapatok egyik alapelemévé és az amerikai hadsereg egyik legértékesebb képességévé váltak – írja Stavros Atlamazoglou az 1945-oldalán.

Az első víz alatti kommandósok

1942 augusztusában az amerikai tengerészgyalogság „Raider-ei” hajtották végre az első tengeralattjárókról indított kétéltű támadást.

A Makin-sziget elleni rajtaütés során a USS Nautilusról és a USS Argonautról 200 tengerészgyalogos- kommandós szállt partra a japánok által birtokolt kis szigeten, azzal a céllal, hogy lerombolják az ellenséges létesítményeket, foglyokat ejtsenek és hírszerzési információkat gyűjtsenek.

Bár a rajtaütés nem volt sem sikeres, sem sikertelen – a tengerészgyalogos raiderek egyes célokat elértek, de másokban kudarcot vallottak –, mégis megnyitotta az utat a jövőbeni tengeralattjárókról indított különleges műveletek előtt.

Tengeralattjáró-műveletek

A második világháború óta a tengeralattjáró- és harci búvártechnológia fejlődése sokkal összetettebb tengeralattjáró-műveleteket tett lehetővé a kommandósok számára.

Napjainkban a tengeralattjáróknak nem kell felszínre jönniük, hogy a különleges műveleteket végrehajtó kommandósokat a partra szállítsák, mint a Makin-szigeti rajtaütés során.

A tengeralattjáró-műveletekkel elérhetővé válik, hogy egy különleges műveleti csapatot nyom nélkül a célpont közelébe szállítsanak, amellyel tökéletes kiindulópontot biztosít egy különleges felderítési, közvetlen akció, szabotázs vagy túszmentési művelethez.

A Navy SEAL-ek, az Egyesült Államok Különleges Műveleti Parancsnokságának tengeri komponense természetes választás az ilyen műveletekhez. A SEAL-kiképzés kezdettől fogva a vízi elemre helyezi a hangsúlyt, és minden SEAL haladó víz alatti kiképzést kap.

A Navy SEAL-ek azonban nem az egyetlen olyan különleges műveleti egység az amerikai hadseregben, amely bevethetőek tengeralattjárókról. A hadsereg különleges alakulatainak harci búvárcsapatait például szintén kiképzik tengeralattjáró-műveleteket végrehajtására.

A különbség a két egység között azonban az, hogy a zöldsapkások a harci búvárkodásra módszerként – a célponthoz vezető útként – tekintenek, míg a Navy SEAL-ek a tengeralattjáróról történő indulás után közvetlen akciókat vagy szabotázsműveleteket is végezhetnek a tengeren.

Egyes tengeralattjáró-műveletek hosszú ideig is eltarthatnak. A fedélzeten lévő különleges műveleti kontingens napokig, hetekig vagy akár hónapokig is úton lehet.

A dél-atlanti Falkland-szigeteki háború idején például a brit Special Boat Service kommandósai – a SEAL Team Six brit megfelelője – több hetet töltöttek tengeralattjárókon, amikor az Egyesült Királyságból a Falkland-szigetekre indultak, hogy megkezdjék az argentin erők elleni műveleteket.

Amikor a tengeren vannak, a különleges műveletisek általában alszanak, esznek, terveznek, és eddzenek ott, ahol van egy kis szabad hely, például a torpedóteremben.

Bin Ladent megölő Navy SEAL kommandós: „A legnagyobb probléma a megosztottság”

O’Neill terrortámadás 20. évfordulóján arra szólította fel az amerikaiakat, hogy találják meg a közös hangot, és álljanak egységesen ki a közös amerikai értékek mellett.

Felmerülő veszélyek

A tengeralattjáró-műveletekre való felkészülés érdekében a Navy SEAL-ek és más, tengeri specializációval rendelkező kommandósok valósághű gyakorlatokat végeznek, például menekülési törzsgyakorlatokat medencékben vagy víztározókban, valamint kikötött tengeralattjárókon.

A menekülési gyakorlatok nagyon fontosak számukra. A harci búvárokat és tengeralattjáró matrózait egy körülbelül két méter magas gömb alakú tartályba helyezik, amelyet majdnem orrmagasságig elárasztanak vízzel. A tartályt a medence vagy víztározó aljára helyezik. A benne lévő személy ugyan lélegezni tud, de ennél többre nem képes.

Ezután kinyitják a tartály ajtaját, hogy az utolsó néhány centimétert is elárasszák, a benne lévő személy így elmerül, és arra kényszerítik, hogy 30 vagy 40 métert ússzon a felszínig. Ezt a gyakorlatot arra használják, hogy szimulálják a menekülést egy elsüllyedt tengeralattjáróból.

„A tengeralattjáró-műveletek mindig nagyon trükkösek és veszélyesek. Nem lehetünk elégedettek, függetlenül attól, hogy mennyi van a hátunk mögött”

– mondta az Insidernek egy volt Navy SEAL-tiszt.

„A kizárás és a bezárás – illetve a víz alá merült tengeralattjáróból való távozás és visszatérés – elég trükkös ügyek, különösen, ha az éjszaka közepén végzik. Az óceán éjszaka elég sötét tud lenni. Még a kezedet sem látod az arcod előtt, [olyan sötét van]”

– mondta a volt tiszt.

„Ezért mindig párban dolgozunk. Ezek az eljárások fontosak, és el kell sajátítanunk őket, mert lehetővé teszik számunkra a titkos beszivárgást és visszavonulást”

– tette hozzá a volt tiszt.

A lock-out és lock-in műveletek során a Navy SEAL-ek és más harci búvárok a búvárfelszerelésükkel együtt belépnek a tengeralattjáró tetején lévő, speciálisan erre a célra kialakított helyiségbe, az úgynevezett „lockout trunk”-ba. Ezután a helyiséget lassan elárasztják vízzel, hogy az megfeleljen a külső víznyomásnak.

Amint a nyomás elérte azt a szintet, a kommandósok kinyitják az ajtót, és kiúsznak a raktérből, és a tengeralattjáró burkolatára szerelt tárolókból kiveszik a küldetés szempontjából fontos felszereléseket. A tengeralattjáró a víz alatt marad, de közel a felszínhez, mert az ottani alacsonyabb nyomás lehetővé teszi a kommandósok hatékonyabb ténykedését.

„A művelet során óvatosnak kell lenni a levegő szintjével, biztosítva, hogy a helységben lévő levegőellátás ne szennyeződjön túlságosan szén-dioxiddal, mert az halálosnak bizonyulhat, vagy veszélyeztetheti a küldetést azáltal, hogy buborékokat bocsát ki, amelyeket az ellenség szonárral érzékelhet. Ez egy kényes folyamat”

– mondta a Navy SEAL egykori tisztje.

Egy Kínával vagy Oroszországgal való jövőbeni konfliktusban a tengeralattjáró-műveletek remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy a különleges műveleti erőket az ellenséges célpontok közelébe telepítsék. A Dél-kínai-tenger, ahol Peking mesterséges szigetek sokaságát építi és erősíti meg, vagy a Fekete-tenger, ahol Moszkva a Krímet erőddé alakítja, ideális környezet lenne ilyen műveletekre.

A brit SAS elitkommandósai önként maradnának bosszút állni a kabuli támadásért

Sajtóértesülések szerint a SAS harcosai az Afganisztán és Pakisztán között húzódó határ környékén fogják felállítani bázisukat, amit az amerikai hadsereg Delta Force és Navy Seals egységeinek tagjai is használhatnak majd.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.