Az izraeli telepes termékek „Made in Israel” feliratúak maradnak a republikánusok törvényjavaslata szerint

Az amerikai képviselőház republikánus képviselőinek új törvényjavaslata a Trump-korabeli utasítást kívánja megerősíteni, miszerint a Júdea és Szamaria területén előállított termékeket „Made in Israel” címkével kell ellátni — írja a The Jerusalem Post.

Claudia Tenney (R-NY) képviselő, a képviselőház külügyi bizottságának tagja csütörtökön terjesztette volna be az úgynevezett BDS-ellenes címkézési törvényt, amelynek célja, hogy megakadályozza a Biden-kormányzatot abban, hogy a Trump-kormányzat utolsó hónapjaiban visszafordítsa Mike Pompeo, volt amerikai külügyminiszter utasítását.

Pompeo 2020 novemberében hozott döntése hatályon kívül helyezte a Clinton-kormányzat 1995-ös irányelvét, amely szerint a telepesek által előállított árukat a „Made in the West Bank” (Ciszjordániában készült) felirattal kell ellátni. Ezt egészen 2016-ig nem hajtották végre, amikor az Obama-kormányzat újra közzétette ezeket az iránymutatásokat, figyelmeztetve, hogy a megszegők pénzbírsággal sújthatók.

Az USA törvényei szerint minden, az USA-ba behozott külföldi eredetű árucikken fel kell tüntetni a származási országot, kivéve, ha a törvény kivételt tesz. Bár a településcímkézéssel kapcsolatos döntéseket az elmúlt évtizedekben a végrehajtó hatalom hozta meg, a Kongresszusnak van hatásköre a külkereskedelemre vonatkozó törvények elfogadására.

Tenney azzal érvelt, hogy a Pompeo előtti politikához való visszatérés megerősítené azokat, akik Izrael bojkottálására törekszenek. Ha a Júdeából és Szamáriából származó izraeli termékeket másképp címkéznék, mint más termékeket, könnyebb lenne bojkottálni őket.

„A bojkott, a tőkekivonás és a szankciók mozgalma (BDS) táplálja az antiszemitizmust az Egyesült Államokban és világszerte” – jelentette ki. „Az Egyesült Államoknak továbbra is szilárdan támogatnia kell Izraelt, ezért terjesztettem be ezt a törvényjavaslatot. Törvényjavaslatom megvédi a zsidó állam integritását, és megtiltja a Biden-kormányzatnak, hogy a ’Made in Israel’ származási országcímkék betiltásával Izraelben gyártott konkrét árucikkeket vegyen célba.” – mondta.

Az év elején az abu-dzabi The National beszámolt egy kiszivárgott feljegyzésről, amely a Biden-kormányzat izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatos terveiről szólt, amelyek között szerepelt a címkézési döntés visszavonása, de még nem jelentettek be semmilyen változást. A külügyminisztérium még nem válaszolt a The Jerusalem Post megkeresésére a címkézési politikával kapcsolatban.

Tenney azzal vádolta a Biden-kormányt, hogy nem képes „határozottan fellépni a radikális aktivistákkal szemben”.

Törvényjavaslatát napokkal azután nyújtotta be, hogy a képviselőház demokrata vezetése kivette az izraeli Iron Dome (Vaskupola) rakétavédelmi rendszer finanszírozását egy törvényjavaslatból, mivel a párt baloldali szárnya máskülönben nem volt hajlandó támogatni a jogszabályt. A képviselőházi demokraták egy új törvényjavaslatot terjesztettek elő, amely csak az Iron Dome-elemek finanszírozására szolgál, és amelyről várhatóan csütörtökön szavaznak.

A demokraták többségben vannak a kongresszusban, és így a BDS-ellenes törvényjavaslat valószínűleg nem fog átmenni.

A törvényjavaslat társszponzorai Lee Zeldin New York-i, Ronny Jackson texasi, Brian Mast floridai és Joe Wilson dél-karolinai republikánus képviselők, akik mindannyian a képviselőház külügyi bizottságának tagjai. Tom Cotton és John Boozman arkansasi, Rick Scott és Marco Rubio floridai, Bill Haggerty és Marsha Blackburn tennessee-i, Ted Cruz texasi és Thom Tillis észak-karolinai szenátorok tervezik a törvényjavaslat kísérőjének benyújtását.

Jackson szerint, ha a Biden-kormányzat visszatérne a telepes termékek „Made in the West Bank” címkézéséhez, az antiszemita politika lenne.

Zeldin aggodalmát fejezte ki „az Izrael elleni BDS-mozgalom egyre szélesebb körű felkarolása, valamint az antiszemita és Izrael-ellenes eszmék magáncégek, felsőoktatási intézmények és politikai aktivisták általi normalizálási kísérlete miatt”.

„Ez a jogszabály fontos lépéseket tesz az Izrael-ellenes és antiszemita bojkottok elleni küzdelem érdekében azáltal, hogy megvédi az amerikai vállalatokat attól, hogy belekeveredjenek az Izraelt és más amerikai szövetségeseket célzó nemzetközi bojkottokba, és szilárdan rögzíti a Kongresszus álláspontját a BDS-mozgalommal szemben” – jelentette ki.

A Ben & Jerry’s fagylaltgyártó vállalat közelmúltbeli döntése, miszerint bojkottálja a telepeseket azzal, hogy nem újítja meg szerződését izraeli licencadójával, több amerikai államot – New Jersey, Florida, Arizona és Texas – arra késztetett, hogy az anyavállalattól, az Unilevertől való megválás irányába lépjen.

Ariel Kahana: Az új izraeli kormány első 100 napját kidobhatjuk az ablakon

Alig több, mint száz napja iktatták be Naftali Bennett kormányát, és ez alkalomból tette nemrég mérlegre Ariel Kahana véleménycikkében Bennett eddigi eredményeit.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.