Európai zsinagógákból és zsidó otthonokból származó, holokauszt idején ellopott iratokat foglaltak le az amerikai hatóságok azzal a céllal, hogy visszaszolgáltassák őket azoknak a közösségeknek, ahonnan származnak – írja az MTI.
Az igazságügyi minisztérium csütörtöki közleménye szerint a tizenhét tárgy között temetkezési tekercsek, kéziratok és más történelmi jelentőségű feljegyzések is vannak, amelyek eredetileg árverésre kerültek volna New Yorkban.
A tárgyak romániai, magyarországi, ukrajnai és szlovákiai zsidó közösségekből származnak, amelyeket a második világháború alatt kifosztottak a nácik – közölték amerikai szövetségi ügyészek.
Jacquelin Kasulis kelet-New York-i ügyvivő kerületi főügyész szerint felbecsülhetetlen történelmi információkat rejtő tárgyakról van szó, amelyek a holokausztot megelőzően zsidó közösségekben virágzó családok leszármazottait illetik meg.
A Kestenbaum & Company aukciós ház közlése szerint együttműködtek az ügyben a hatóságokkal. Hozzátette, hogy az eladásban egy magángyűjtő is érintett, aki arról ismert, hogy „zsidó történelmi dokumentumok megőrzésén és megmentésén fáradozik”.
Az árverés kiírásakor Robert Schwartz kutató vette észre, hogy a lista egy elfeledett kolozsvári ereklyét is tartalmazott, az 1836 és 1899 közötti temetések bekötött nyilvántartását. A díszes címlappal fedett tekercs becsült értéke hétezer dollár lett volna, s héber és jiddis nyelven írt kéziratként lett feltüntetve.
„A közösség tulajdonából csak nagyon kevés számú dolog vészelte át a második világháborút. Meglepő, hogy a tekercs előkerült egy árverésen, mert senki sem tudott a létezéséről”
– mondta Schwartz.
Borítókép: Unsplash / Eran Menashri