Az ENSZ eseménye rendszeresen antiszemita üzenetek platformjaként működik.
Huszadik alkalommal fogják idén megrendezni Durbanben az ENSZ rasszizmusellenes konferenciáját, ami szinte kezdetektől antiszemita és Izrael-ellenes üzenetek fórumaként működik.
A Jerusalem Post tegnapi cikkében foglalkozott a hírrel, miszerint Magyarország idén az első EU-s tagállamként jelentette be távolmaradását a rendezvénytől. Az izraeli lap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert idézte, aki a Simon Wiesenthal Központ egyik vezetőjének, Mark Weitzmannak írt levelében indokolta a bojkott melletti döntést.
„A magyar kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben, és teljes mértékben elkötelezett abban, hogy garantálja a zsidó nép biztonságát – ezt a nemzetközi fórumokon is következetesen képviseljük” – írta Szijjártó.
Majd hozzátette: ennek szellemében hazánk nem támogatta a Durbani Nyilatkozatot sem, amit tavaly év végén fogadott el az ENSZ Közgyűlése.
Ahogy az izraeli lap felidézi, több ország – köztük az USA, Kanada, Olaszország, Ausztrália, Izrael és Németország – is bojkottálta már a rendezvényt korábbi években. 2011-ben összesen 14 ország demonstrált ilyen úton a dél-afrikai városban megrendezett esemény ellen.
A konferencia nyilatkozatának első tervezete egyenlőségjelet tett a cionizmus és rasszizmus között, ami azonnal az USA és Izrael kivonulását vonta maga után. Végül a tervezetből kivették a cionizmusra vonatkozó részt, de az izraeli-paleszin konfliktus továbbra is az egyetlen megnevezett példája a „rasszizmusnak, faji diszkriminációnak, xenofóbiának” a fórum listáján.
Múlt héten az Egyesült Királyság jelentette be, hogy – az USA-hoz, Kanadához és Ausztráliához hasonlóan – nem vesz részt szeptemberben a konferencián. Továbbá sajtóhírek szerint hamarosan Franciaország is távolmaradását jelenti be, egy német külügy egyik képviselője pedig nemrég azt mondta, hogy Berlinben sem döntöttek a kérdésről véglegesen.
Gilad Erdan, Izrael ENSZ-nagykövete a hónap elején azt mondta, tervben van egy alternatív konferenciaesemény megszervezése, ahol érdemben kívánnak foglalkozni a rasszizmus okozta kihívásokkal.