Szaúd-Arábiában, Kuvaitban és az Egyesült Arab Emírségekben is bekérették kedden a libanoni nagyköveteket Charbel Vahba libanoni külügyminiszter kijelentései miatt.
Vahba hétfőn késő este az amerikai székhelyű al-Hurra arab nyelvű televíziónak adott interjújában azzal vádolta az Arab-öböl menti országokat, hogy ők hozták az iszlám Állam terrorszervezetet a térségbe, különösen pedig Irakba és a Libanonnal szomszédos Szíriába.
A dzsihadistákat „baráti és testvéri országok telepítették a Ninive síkságra, az iraki Anbár kormányzóságba és a szíriai Palmürába” – hangoztatta a libanoni külügyminiszter.
Az interjú során Vahba egy szaúdi vendégnek azt mondta, hogy nem fog egy beduin kérdéseire válaszolni.
„Ezek a kijelentések összeegyeztethetetlenek a legalapvetőbb diplomáciai normákkal és a testvéri népek közötti történelmi kapcsolatokkal” – közölte a szaúdi külügyminisztérium. Hozzátette, hogy határozottan elítéli ezeket „a szégyenletes sértéseket tartalmazó kijelentéseket”, amelyek a királysággal, annak népével és az Öböl menti Együttműködési Tanács (GCC) tagállamaival (Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Omán, Kuvait, Bahrein és Katar)szemben irányulnak.
Az Egyesült Arab Emírségek szintén elítélte Vahba „méltatlan és rasszista” nyilatkozatát.
A kuvaiti külügyminisztérium szerint Vahba súlyosan sértegette a GCC-tagállamokat, ami „ellent mond a regionális együttműködés és Libanon közti hagyományosan testvéri kapcsolatoknak”.
A libanoni külügyi tárca egyik tisztségviselője kedden úgy fogalmazott, hogy a tárcavezető nyilatkozatát félre értették. A libanoni elnöki hivatal közleménye szerint Vahba a televíziós műsorban mindössze magánvéleményének adott hangot.
Vahba nyilatkozata botrányt keltett Libanonban is, több tisztségviselő szerint a miniszter felelőtlenül cselekedett.
Libanon 2019 óta súlyos gazdasági és pénzügyi válságban van. Haszán Diáb ügyvezető miniszterelnök tavaly augusztusban, a Bejrút kikötőjében történt, több mint kétszáz ember halálát és mérhetetlenül nagy anyagi károkat okozó robbanás után nyújtotta be saját és kormánya lemondását, és azóta nem alakult meg új kabinet a politikai erők rivalizálása miatt.