Lapunk átnézte a magyar kormánypárti és ellenzéki politikusok közösségimédia-oldalait: ki posztolt egyáltalán bármit az Izraellel szembeni rakétaesőről? Spoiler: túl sok magyar politikust nem érdekel Izrael.
Kezdve az ellenzéki politikusokkal, megvizsgálva az összes pártvezető és hangadó ellenzéki politikus Facebook-, Instagram-, és esetenként Twitter-oldalát,
egyetlen olyan ellenzéki politikust sem találtunk, aki egyáltalán bármi posztolt volt a témában.
A posztokat az ellenzéki összefogás és az oltások témája dominálja, még olyan, máskor a témában véleményt nyilvánító politikusok falán sem találtunk bejegyzést, mint Ungár Péter, Berg Dániel, Cseh Katalin vagy Vágó István. (Cikkünk készítése óta Ungár a Heteknek adott interjújában kiállt Izrael önvédelemre való joga mellett – A szerk.).
A pártelnökök falai sem tartalmaztak utalást Izraelre: Gyurcsány Ferenc, Fekete-Győr András, Jakab Péter, Tóth Bertalan és Kunhalmi Ágnes, Schmuck Erzsébet és Kanász-Nagy Máté, Szabó Tímea és Karácsony Gergely falai közül egyik sem tartalmazott utalást a helyzetre. A sorban nem szerepel Dobrev Klára, aki nem pártelnök, csak ellenzéki miniszterelnök-jelölt, de ő sem posztolt a témában.
Az utóbbi időben egyedül Gyöngyösi Márton, a Jobbik elnökhelyettese, EP-képviselő írt bármit a témában. A zsidókat korábban listázni akaró képviselő április 24-i (tehát a rakétaesőt megelőző) posztjában arról írt többek között, hogy Izraelnek
„fel kell hagynia a katonai megszállás politikájával, nem szabad figyelmen kívül hagynia az ENSZ határozatait, fel kell hagynia a ciszjordániai illegális telepek építésének támogatásával és fel kell oldania a gázai blokádot”.
Valamivel aktívabb volt a Fidesz és a KDNP, három pozícióban lévő kormánypárti politikus is posztolt Izraelről.
Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter, mint arról lapunk is beszámolt, úgy nyilatkozott, hogy
„Magyarország a leghatározottabban elítéli egyes palesztin terrorszervezetek Gázából elkövetett legújabb rakétatámadásait izraeli városok ellen. Teljes szolidaritásunkat fejezzük ki Izraellel és elismerjük az önvédelemhez való jogát. A civilek elleni értelmetlen erőszaknak azonnal véget kell vetni.”
Ezt a magyarországi izraeli nagykövetség is megköszönte.
Posztolt még Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP-képviselője is, aki megosztotta Szijjártó bejegyzését, majd hozzáfűzte saját üzenetét:
„Izraelnek joga van az önvédelemhez. Egy szuverén állam nem nézheti tétlenül, hogy terroristák fenyegetik az állampolgárait. A konfliktusokkal terhelt térségben csak egy módon lehet béke: ha a palesztin terrorszervezetek maguk látják be, hogy állandó fenyegetőzéssel és erőszakkal nem mennek semmire.”
Hidvéghi a témát láthatóan fontosnak tartja, mivel Twitteren is írt üzenetet. Itt megosztotta a Times of Israel cikkét, amiben Netanjahu „súlyos ár” megfizetésével fenyegeti a Hamászt, és azt írta hozzá:
„Netanjahunak teljesen igaza van. Izrael szuverén nemzet. Joga van megvédeni magát. Egyetlen ország sem teheti meg, hogy semmit sem tesz, miközben állampolgárait terroristák gyilkolják.”
Rajtuk kívül posztolt még egy „nem állásfoglalást” Azbej Tristan államtitkár, a KDNP alelnöke, aki Izraelben töltött diplomataéveit idézte fel, és arról írt, hogy a teljes konfliktus megoldásáért imádkozik.