Az antiszemitizmus európai helyzetét vizsgálta az Amerikai Nemzetközi Vallásszabadság Bizottság jelentése – írja a Jewish News Syndicate.
A kutatás eredménye, mely itt olvasható, több ponton is pozitív példaként említette Magyarországot.
A vizsgált országok Magyarország, Franciaország, Németország, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Oroszország, Svédország, Ukrajna és az Egyesült Királyság voltak.
A jelentés kiemeli (3. o.) hogy Magyarországon a kormány állja a zsidó közösség biztonsági költségeinek egy részét.
Az anyag részletesen is foglalkozik Magyarországgal a 20-21. oldalakon.
A jelentés szerint a magyar zsidók 23%-a tapasztalt antiszemita zaklatást az elmúlt 12 hónapban, ez pedig
„a legalacsonyabb arány a vizsgált zsidó közösségek között”.
A jelentés szerint a magyar zsidók 77%-a szerint gond vagy nagy gond az antiszemitizmus.
A jelentés főleg olyan példákat idéz, mint antiszemita történelmi szereplők kultuszának feltámasztása, vagy rossz emlékeket keltő nyelvezet használata a közéletben.
E szerint „a zsidó vezetők elégedettek voltak az érvényes fizikai biztonságot garantáló intézkedésekkel, és utaltak a kiváló együttműködésre a rendvédelmi szervekkel”.
A jelentés idézi továbbá, hogy a magyar kormány „zéró toleranciát” hirdetett az antiszemitizmussal szemben.
A jelentés viszont azt is felveti (4. o.), hogy Magyarországon az EU bécsi alapjogi ügynöksége (FRA) adatai szerint az antiszemita esetek jelentős részét nem jelentik az áldozatok.
A jelentéssel kapcsolatban lapunk megkereste Szalai Kálmánt, a Tett és Védelem Alapítvány (TEV) titkárát, aki elmondta, hogy az elmúlt 3 évben az antiszemita incidensek 55%-át a TEV forródrótján keresztül jelentették be.
Sajnos nincsen pontos statisztikai módszer annak kimutatására, hogy hány incidenst nem jelentenek, de az FRA jelentése is egy „erős következtetésen” alapszik.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.