A jeruzsálemi Szent Sír-templom falain vésett keresztek sokasága látható. Ez a hely a hagyomány szerint magában foglalja a keresztény megváltó keresztre feszítésének és egyben közeli sírjának és feltámadásának helyét – írja a Times of Israel.
A kutatók eddig azt gondolták, hogy a falba vésett kereszteket az oda érkező zarándokok véshették, ahogy fába is szokás az ember nevét vésni.
„Mindig nyugtalanított bennünket ez a különleges jelenség” – mondta Amit Reem, az Izraeli Régészeti Hatóság jeruzsálemi körzetének vezetője a Reuters hírügynökségnek.
A templom felújítási munkálatai lehetővé tették a régészek számára, hogy közelről megvizsgálják a véséseket, és 3D képalkotás és digitális eszközök segítségével igyekezzenek meghatározni, mikor is kerülhettek oda.
A kutatók most úgy vélik, hogy a vallási szimbólumok ezreit néhány ember készítette.
„Az összes keresztnek azonos a mélysége és a formája. Talán két vagy három művész készíthette ezeket a kereszteket” – mondta Reem, hozzátéve, hogy elméletük szerint „nem valami graffiti-szerű jelenségről van szó, a munka szervezett módon készült”.
Reem szerint a zarándokok körében gyakran volt szokás valamilyen jelet hagyni, mely bizonyítja látogatásukat. „Minden bizonnyal a zarándokok pénzt fizettek egy-egy művésznek, hogy a nevükben véssen keresztet ennek a keresztény szent helynek a falába” – magyarázta Reem.