Zsidó származású egykori tornász és vezető rabbi is helyet kapott az idei kitüntetettek között.
Idén két neves magyar zsidó személyiség, Keleti Ágnes és Köves Slomó rabbi is a rangos Magyar Érdemrend kitüntetettjei között foglalhatott helyett. Az elismeréseket március 15-én, az 1848/49-es magyar szabadságharc kezdetének ünnepén adták át – írja a Jewish News Syndicate.
Amint arról a Neokohn is hírt adott, a nemzeti ünnepen az EMIH – Magyar Zsidó Szövetséget vezető Köves Slomó rabbit is kitüntették. A JNS beszámolója emlékeztet: a hitközség országszerte kilenc zsinagógát tart fenn, amelyekben 17 rabbi igyekszik a helyi igényeket kiszolgálni, valamint segítsége nyújtani a Budapestre, Miskolcra és Debrecenbe érkező zsidó látogatók számára.
Az írás kiemeli, hogy az EMIH többek között népkonyhát üzemeltet a rászorulók számára, valamint kóser vágóhidat, illetve kóser éttermeket is fenntart.
A másik díjazott, a holokauszt-túlélő Keleti Ágnes Magyarország egyik legkedveltebb sportolója, ötszörös olimpiai aranyérmes, aki összesen 10 érmet szerzett tornában Magyarország számára az 1952-es helsinki olimpián, majd az 1956-os melbourne-i olimpiai játékokon. 35 éves korában ő lett a legidősebb női tornász, aki olimpiai címet nyert.
Keleti Klein Ágnesként született 1921-ben, karrierjét a holokauszt miatt kényszerült egy időre megszakítani. 1941-ben az élsporttól való távolmaradásra kényszerítették zsidó származása miatt.
Vidéken rejtőzött el, hamis személyazonossággal, szobalányként dolgozva élte túl a Vészkorszakot.
Anyja és nővére Raoul Wallenberg svéd diplomata segítségével vészelték át a háborút; apja és több rokona is Auschwitz poklában lelte halálát, több mint félmillió magyar zsidóval együtt, akiket náci haláltáborokban, vagy magyar kollaboránsok öltek meg.
Az érdemrend a Magyar Szent István-rend után a második legmagasabb állami kitüntetés Magyarországon. Az 1991-ben alapított rend a Magyar Királyság hagyományát eleveníti fel.