Kezdi felfedezni zsidó örökségét a szomszédos állam is, ahol az utóbbi években tucatnyi épületet újítottak fel és a Bennem Élő Eredet írása szerint ez még csak a kezdet.
Habár alig háromezer zsidóról tudni Szlovákiában, az országban folyamatosan újítják fel a régi közösségi épületeket. Ráadásul Európai Uniós források mellett helyi lakosok adakozásaiból is zajlik az örökségvédelem
— írja a Bennem Élő Eredet friss riportjában.
A személyes hangvételű írásban Szenc városát hozzák fel példaként, ahol a közelmúltban adták át a település megszépült zsinagógáját. Itt az új helyi politikai akarat hatására a megyei önkormányzat egy euróért megvette, majd saját forrásból, immáron több mint kétmillió eurót ráköltve felújította az épületet.
A külső szerkezet rendbetétele mellett még ebben az évben azt tervezik, hogy Szenc zsinagógáját megnyitják a látogatók előtt, egy többfunkciós, kulturális befogadóházat szeretnék üzemeltetni.
— tudta meg a múltkutatással foglalkozó csapat Németh Gabriellától a Magyar Közösség Pártja politikusától, aki korábban Pozsony-megyei Önkormányzat alelnöke volt és személyesen is sokat tett a zsinagóga felújításáért.
A cikkben megszólaltatták a legnagyobb magyarajkú szlovákiai zsidóság, a komáromi egyik vezetőjét is. Novák Tamás arról tájékoztatta őket, hogy egy új trend kezd kialakulni az országban:
Szlovákiában 10 lepusztult zsinagóga helyreállításán dolgoznak jelenleg, vagy kezdődött meg az utóbbi pár esztendőben. Ugyanennyi temető rendbehozatala is zajlik. Több városban is civil összefogás és állampolgári adakozás eredményeként kerülhetett sor a zsidó örökségek megóvására.
Ezen felül egy Eu-s pénzügyi alapból arra tettek vállalást a szlovákok, hogy mintegy 33 elhagyott vagy lepusztult, de még rendbe hozható zsinagógák közül fognak többet is rendbehozni a következő években. Ezek jelentős része olyan közösségek emlékei, amelyek a magyar zsidóság egyetemes történelmének részeként is értelmezhetőek — emeli ki a riport.