1941 szeptemberében a német Einsatzgruppék több, mint 34 ezer zsidót gyilkoltak le a Kijev külvárosában található területen.
A Babij Jar Holokauszt Emlékközpont (BYHMC) egy 12 épületből álló komplexumot épít az eredetileg tervezett múzeum helyett, amely emléket állít a helyszínen meggyilkolt zsidóknak és a holokauszt hatmillió áldozatának – számolt be a Times of Israel.
1941 szeptemberében a német nácik és ukrán kollaboránsaik 33,771 zsidót öltek meg az Ukrajna fővárosának határában található árkos területen. A következő három évben további 70 ezer embert gyilkoltak meg itt, köztük zsidókat, ukrán ellenállókat, romákat.
A mészárlás egyik túlélőjének története:
„Nagyon sokan vannak még, akik nem tudnak a hely történetéről” – mondta a BYHMC művészeti vezetője, Ilya Khrzhanovsky a The Times of Israel-nek.
“Ha valaki ma elsétál Babi Jarhoz, pihenő és játszadozó családokat láthat, akik úgy viselkednek, mintha ez egy átlagos park lenne.”
A centrum szerint Babi Jar „Európa legnagyobb tömegsírja”.
Összehasonlításképpen az izraeli Jad Vasem területe csupán nyolcad akkora, mint az ide tervezett komplexum.
Az egyik új múzeum azoknak állít majd emléket, akiket a „végső megoldás” első fázisában golyó általi halálra ítéltek a németek. A kivégzések során 1,5 millió zsidó vesztette életét Ukrajnában és Kelet-Európában. A népirtás kezdeti fázisában a német Einsatzgruppen csapatok a helyi kollaboránsok segítségével lakóhelyükhöz közel ölték meg a zsidókat.
A múzeumi épületek mellett egy, az áldozatok neveit tartalmazó emlékmű is készül, valamint egy vallási központ, amelynek egy zsinagóga, egy keresztény templom, és egy mecset is a része lesz. Kutatás és oktatás is fog folyni a helyszínen.
A BYHMC felügyeleti tanácsának vezetője, Natan Sharanski első kézből tapasztalta meg, hogyan válik a mély hallgatás tárgyává a holokauszt. A Szovjetunióban felnőtt Sharanszkinek semmit sem tanítottak a Babi Jar-i eseményekről az iskolában.
“A bemutatott koncepció érdekes és nagyszerű” – mondta. “Megmutatja, hogy a múzeum és az oktatóközpont nemcsak jó minőségű lesz, de több is lesz mint a többi holokauszt-központ. Így képes lesz betölteni egy űrt a holokauszt-tanulmányok terén.”
Az emlékmű tervezői 15 tematikus helyszínt képzelnek el ide, amik a mészárlásról, és annak történelemből való kiradírozásáról fognak szólni. A helyszíneket a terület korábbi tereprajzát megidéző ösvények fogják összekötni.
“Amikor meglátogatod Babyn Yar-t, a legerősebb helyszínek azok lesznek, ahonnan látni az árkokatt, amik hasonlóak azokhoz, ahol a kivégzések zajlottak – azok mostanra szovjet kori ipari hulladékokkal vannak tele” – mondta Khrzhanovszki.
Nem mindenki támogatja a központ terveit. Jonny Daniels, A Mélyből nevű lengyel holokauszt emléktársaság alapítója és igazgatója túlzásnak érzi a terveket.
A múltban Daniels többször is kritizálta a holokauszt mészárlási helyszíneinek “túlfejlesztését,” köztük a sobibori emlékhelyét is.
“Habár egyértelműen fontos, hogy emlékhelyeket hozzunk létre, aggódok amiatt, hogy a helyeket beárnyékolják az emlékművek, a vallási épületek stb. Számomra a csendes Babi Jar a legmegrendítőbb”
– nyilatkozta Daniels.
A Babi Jar Holokauszt Központ több éve kutatja a mészárlást. Eddig 20 ezer, korábban nem ismert áldozat nevét sikerült kideríteniük, valamint sikerült az 1941-es mészárlás pontos, 500 láb átmérőjű helyszínét, és a tömegsírt is megtalálniuk.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.