Fekete, jiddis nyelvű énekes százéves hangfelvétele került elő

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Henry Sapoznik találta a felvételt, ami Thomas LaRue történetén keresztül betekintést enged a fekete zsidók évszázados történelmébe.

Egy fekete énekes a frontembere annak a New York-i jiddis színpadi műsornak, amit egy 1920-as évekbeli újsághirdetésben látni. Az énekes nem más, mint Thomas LaRue, akit „fekete kántorként” ismert a világ a két világháború közötti időszakban.

LaRue – aki néha Jones néven állt színpadra – a jiddis nyelvű színházi és hitélet meghatározó szereplője volt. A New Jersey-i származású énekes még az Egyesült Államokon kívülről is gyűjtötte a rajongókat maga köré. Az 1930-as években többször is turnézott Európában, de a lengyel és német közönség kritikusabb volt vele szemben, mint az amerikai. Bár a „fekete kántor” Európában is sikert aratott, egy lengyel újságban megjelent róla egy karikatúra, ahol csalóként ábrázolták.

Thomas LaRue, a „fekete kántor” Fotó: YIVO Intézet

A fekete kántorok kevéssé ismert történelmét Henry Sapoznik zenetudós fedte fel a The Times of Israelnek: Sapoznik szerint nem LaRue volt a korszak egyetlen fekete, jiddis nyelvű előadója. Legalább egy tucatnyian lehettek, és volt köztük nő is. Ezt az a nemrég előkerült 1923-as hangfelvétel is bizonyítja, ami az eddigi egyetlen történelmi emlék jiddis nyelvű vallásos énekekről afroamerikai előadótól.

Lelkes gyűjtőként Sapoznik már 45 éve keresi ezt a felvételt, és végül júliusban talált rá a saját maga által alapított YIVO zsidó kutatóintézetben, New Yorkban. „Időről időre kérdezgettem a többieket, találkoztak-e ezzel a lemezzel, de senki nem látta. Már azt gondoltam, sosem fogom megtalálni” – mondta Sapoznik a The Times of Israelnek.

Miközben Sapoznik ezt a bizonyos lemezt kereste, több elfeledett fekete kántort is felfedezett, akik abban az időszakban meghatározó szerepet töltöttek be a zsidó kulturális életben. A zenetudós – aki maga is beszél jiddisül – rengeteg információt halmozott fel a korabeli fekete énekesekről. Csak LaRue-ról több mint 150 cikket, ajánlót és hirdetést talált. A sok információt saját blogján is megosztotta több tízezer olvasójával, és egy könyv kiadására készül a témában.

Harlem fekete zsinagógái

Míg néhány fekete énekes a jiddis-nyelvű színpadok sztárja lett, a legtöbben gyülekezetben énekeltek. Az 1900-as években sok gyülekezetet alapítottak a délről északra menekülő afroamerikaiak, Harlem pedig egy túlnyomórészt zsidó környéknek számított akkoriban. Az ide érkező feketék elkezdték használni a héber és jiddis nyelvet is. Sapoznik kiemelte a Mór Cionista Templom nevű gyülekezetet – amit az etióp származású Mordechai Herman rabbi alapított – és a Beth B”nai Abraham nevű gyülekezetet, amit Arnold Josiah Ford, barbadosi származású rabbi hívott életre 1929-ben.

A Mór Cionista Templom nevű gyülekezetet tagjai 1929-ben, Harlemben Fotó: James Van Der Zee / a jeruzsálemi Héber Egyetem Folklórkutató Központja (az Izraeli Nemzeti Könyvtár digitális gyűjteménye)

Mindent a háttértörténetekről

Willie „Oroszlán” Smith, aki híres jazz-zongorista lett, „a jiddis kántorként” hivatkozott magára, angolul viszont a Héber Kántor néven lépett fel. Ő New Jersey-ben nőtt fel, zsidó közösségben, itt sajátította el a jiddis nyelvet.

Willie "The Lion" Smith: Nacha Bissell

Pianist, singer Willie "The Lion" Smith sings in Yiddish.

Dovid Cohen Masawából, az etiópiai kikötővárosból származott, és 29 nyelvet beszélt, és Párizsban és Palesztinában is tanult

– írja a The Times of Israel. Cohen a mai Belaruszhoz tartozó Pinszkben feleségül vett egy zsidó nőt, két gyerekük született, később pedig az Egyesült Államok hadseregénél dolgozott tolmácsként.

Goldye M. Steiner, a „fekete női kántor” a Sheba of Gza nevű afrikai zsidó törzsből származott. Egy 1925-ös hirdetés szerint Goldye Milánóban tanult operaéneklést, és hat nyelven énekelt.

Sapoznik nem tudta megerősíteni, vagy cáfolni a talált történeteket, amelyek sokszor reklámcéllal készültek a fekete énekesekről. Bár LaRue ismertebb volt a többieknél, ő nem különleges háttértörténetével adta el magát, hanem teljesítményével igyekezett felhívni magára a figyelmet.

„Voltak mecénásai, menedzserei, de saját maga is aktívan részt vett a hírneve felépítésében. Több vasat tartott a tűzben: koncertek, színház, zeneírás, stúdiófelvételek, rádió… mindenki ismerte őt”

– mondta róla Sapoznik.

Megérte a várakozás

Sapoznik izgatottan mesélte el a The Times of Israelnek, milyen élmény volt belehallgatni a felvételbe, amit már a 70-es évek közepe óta keresett.

Az A oldalon az 1920-as Yidele Farlier Nit Dein Hoffnung hallható, aminek a dalszövege a zsidók elleni atrocitásokat eleveníti fel a történelemből, és arra biztatja a zsidókat, hogy soha ne adják fel a reményt. A B oldalra a Miszráce Berách’mim című imádság került, ami zenei szempontból jóval gyengébbnek számít az A oldali dalnál. Sapoznik szerint az énekes jiddis kiejtése hibátlan.

„Érzi, hova kell helyezni a hangsúlyt, teljesen olyan, mint egy anyanyelvi beszélő. Következetes, és ez a legfontosabb. Ha nem lett volna ennyire jó kiejtése, a karrierjének annyi”

– magyarázta a zenetudós.

TLaR Mizratzeh Berachamim

Uploaded by Henry Sapoznik on 2020-08-12.

Izrael megalapítását követően a héber nyelv nyert teret, míg a jiddis háttérbe szorult, és ezzel párhuzamosan a hagyományos, kántorok által vezetett imádságok helyét is átvette a gyülekezet fokozottabb részvételét eredményező éneklési mód.

„A fekete kántor-jelenség a világháborúk közti időszak jellemzője volt. A 20. század közepén visszaszorult az afroamerikaiak részvétele a zsidó kultúrában” – mondta Sapoznik.

Milliós adományt kapott a világ egyik legnagyobb zsidó történelmi gyűjteménye

Megőrzésre, digitalizálásra és az archívum kibővítésére kapott támogatást az amerikai székhelyű Center for Jewish History egy brit családtól.

“Fekete, jiddis nyelvű énekes százéves hangfelvétele került elő” bejegyzéshez 1 hozzászólás