Vasárnaptól ismét látogathatók a zsinagógák Izraelben, a boltoknak még egy hetet várniuk kell.
Habár a koronavírus-járvány második hulláma — különösen az első elleni hatékony védekezés után — szinte letaglózta a zsidó államot, az utóbbi napokban mégis reménytelibb hírek érkeznek Izraelből. Most arról ír a I24News, hogy
egy minjenhez szükséges létszámmal (10 fő) a tervekhez képest egy héttel korábban, már most vasárnaptól ismét lehet imádkozni a zsinagógákban Izraelben.
Az izraeli kormány késő éjszakába nyúló tanácskozásán döntött arról, hogy a járvány miatti országos zárlat enyhítésének következő lépéseként előrehozzák a zsinagógák újranyitását. A kiskereskedéseknek viszont még legalább november 8-ig zárva kell maradniuk.
A koronavírus-kabinet az egészségügyi minisztériumnak a zárlatból történő kilenc szakaszos kilépési tervét hat szakaszra rövidítette.
A fodrászatok és a szépségszalonok is újból kinyithatnak vasárnap , valamint lehetőség lesz vezetési leckéket venni és fitneszterembe edzésekre járni.
A kiskereskedések újranyitása csak akkor tartható, ha a fertőzési ráta lemegy napi 500 alá. Ha a napi esetek 500 fölött maradnak, az üzletek csak november 15-én, az eredeti újranyitási tervben meghatározott időpontban nyithatnak meg újra.
A bevásárlóközpontok és a piacok valószínűleg zárva maradnak. A kiskereskedések egy héttel korábban történő újranyitásáról szóló döntés az egészségügyi tárca és a pénzügyminisztérium közötti kompromisszum eredménye volt.
A pénzügyi tárca illetékesei a vasárnapi újranyitás mellett kardoskodtak. A feszültségnek csütörtök este is voltak jelei: Jiszráel Katz, a Likud pénzügyminisztere összecsapott más politikusokkal, köztük Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel is az üzletek újranyitása miatt.
Sajtóértesülések szerint Katz és párttársa, Juli Edelstein egészségügyi miniszter a döntés ellen szavaztak. Netanjahu számára sem volt feszültéségektől mentes a tárgyalás. Egy alkalommal azt mondta, hogy
„azoknak, akik a Twitteren üzengetnek a tanácskozás kellős közepén, nem lenne helyük a kormányban”.