Elhibázott karantén, idősek veszélyben, vergődő vállalkozók, iskolai nehézségek – komor képet festett a védekezést vizsgáló izraeli számvevőszék, amely a hibák gyors kijavítására szólította fel az államot – írja a The Times of Israel.
A 8 hónapja tartó járványüzemmód ellenére Izrael nincs felkészülve a télre: tévesen küld embereket karanténba, a frusztrált vállalkozók nem jutnak időben a támogatáshoz, iskolásoknak nincs internetük. Egyebek mellett ilyen megállapításokat tartalmaz az izraeli számvevőszék vezetőjének vizsgálata.
Hétfőn került nyilvánosságra a jelentés, egy nappal azután, hogy Netanjahu azt mondta, az állami büdzsé nem tudja fedezni az általános iskola alsóbb osztályainak napi óráit, ezért nekik csak fél hetet kell bejárniuk. A várható költségek azért növekedtek meg jelentősen, mert a tervek szerint kisebb csoportokban indulna újra a tanítás az általános iskolák alsó tagozatán, amihez jóval több tanárt kell fizetni.
A jelentés kifogásolja a Sin Bét belbiztonsági szolgálat telefonos nyomon követési módszerét, azt állítva, hogy sok olyan embert is karanténra kényszerítettek, akinél az nem volt indokolt, ugyanakkor a kontaktkutatás nem működik az elvárt minőségben.
„Komoly hiányosságok vannak a járvány kezelésében”
– mondta Matanjahu Englman, az izraeli számvevőszék vezetője.
Hangsúlyozta, hogy a felvetett kérdések fontosak, „különösen a második hullámnak ezen a pontján, annak fényében, hogy hiányosságok vannak az egészségügyben, a közoktatásban és a gazdaságban, valamint annak érdekében, hogy a lakosság segítséget kapjon a válság hatásainak enyhítésére, különösen az idősek, a munkanélküliek, a kényszerszüneten lévők és mások”.
„A számvevőszéki jelentés megmutatja, hogy a félmillió karanténra kötelezett izraeli közül sokaknak tévesen rendelték el ezt az utasítást”
– mondta Tehilla Shwartz Altshuler, az Izraeli Demokrácia Intézet vezető munkatársa.
„A társadalmi következmények, ahogyan a kiesett munkanapok és bevételek is a kormánynak köszönhető”
– tette hozzá.
A jelentés, bár kemény hangnemet üt meg, nem kritizálja az egészségügyi ellátás finanszírozását és működését, ahogyan a koronavírus-fertőzésben meghalt betegek számát sem, ugyanakkor rámutat az idősek saját otthonukban bekövetkezett halálának magas számára.
Az idősotthonokban lakók csak az izraeli lakosság 1 százalékát teszik ki, viszont a halálesetek 36 százaléka ebből a körből került ki október elejéig. Egy idős ember az adatok alapján hatszor nagyobb eséllyel halt bele a koronavírusba egy otthonban, mint a saját lakásában.
A számvevőszék vezetője sürgette az egészségügyi minisztériumot, hogy dolgozzon ki jobb eljárást az idősotthonokban az ott élők izolálására, hogy megvédjék őket a fertőzéstől, és aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az intézmények dolgozóit nem tesztelik megfelelően.
Különösen az influenza várható terjedése okozhat majd gondot az idősotthonokban, egy időben az koronavírussal – hívta fel a figyelmet Matanjahu Englman. Arra is figyelmeztetett, hogy az ilyen intézményekben dolgozók körében alacsony az átoltottság influenza ellen, csak minden harmadik gondozó adatja be az oltást, szemben a nemzetközi tapasztalatokkal, ahol minden második dolgozót beoltanak.
Englman aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a jelentés összeállításakor, szeptemberben a felkészülés az influenza elleni vakcinák beadására még nem fejeződött be.
„Annak érdekében, hogy a lakosság lehető legnagyobb része megkapja az influenza elleni védőoltást, és hogy azokat biztonságosan és időben végezzék el, ajánlatos szisztematikus tervet készíteni” – hívja fel a figyelmet a számvevőszéki jelentés. Egy ismert orvos szerint múlt hétig ez még nem történt meg – írja a lap.
A számvevőszék vezetője a „twindémiás hatás” miatt aggódik, ami azt jelenti, hogy az influenza és a koronavírus egyszerre terjed. Izrael sikere a téli kitörés elleni harcban nagymértékben a tömeges teszteléstől függ szerinte.
A védekezésért felelős Ronni Gamzu is arra sürgeti az izraelieket, hogy teszteltessék magukat, még nagyon enyhe tünetek esetén is. Hivatalos források szerint a kapacitások bővítésével hamarosan napi 100 ezer teszt elvégzésére lesz lehetőség.
A Sin Bét telefonos nyomon követése sokaknak jelentett indokolatlan karantént, a jelentés ezért azt javasolja a belföldi titkosszolgálatnak, hogy találjon új technológiát erre a célra.
A hatóságok járványügyi nyomozásának minőségét is kifogásolja a jelentés. A kontaktok felkutatása kevés esetben történik meg, és akkor is túlságosan lassan zajlik. Sokszor a diagnózis után csak 4, vagy több nappal kezdődik a kapcsolatok felkutatása, miközben azt 1-2 napon belül el kellene kezdeni.
Englman a nagy veszteségeket elszenvedő vállalkozások számára biztosított támogatások bonyolult igénylését is kritizálta, valamint azt is, hogy aki elnyert ilyen támogatást, sokszor csak késve jutott hozzá.
A számvevőszék vezetője szerint sok gyerek nem tud részt venni a távoktatásban, mert nincs számítógépe vagy internet-hozzáférése, vagy a kettő együtt hiányzik, néha pedig a tanárok próbálnak számítógép nélkül távoktatást tartani. Az államnak „sürgősen cselekednie kell” ennek megoldása érdekében – olvasható a jelentésben.
A haredi (ultraortodox) általános iskolások 44 százalékának nincs számítógépe, és 74 százalékának nincs internet-hozzáférése, míg az arab általános iskolás gyerekek 38 százalékának nincs számítógépe és internet-hozzáférése, szemben a többi gyerekkel, akiknél 6 és 9 százalék ez az arány – derül ki a dokumentumból.
A számvevőszék azt javasolja az online tanulás alternatívájaként, hogy vizsgálják meg az iskolákon kívüli nyitott terek használatának lehetőségét az oktatáshoz.