A michigani kormányzó, Gretchen Whitmer demokrata párti politikus elrablására irányuló összeesküvést lepleztek le — jelentette be a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI).
Az emberrablást egy 13 tagú csoport készítette elő, és terveik szerint még a november 3-i elnökválasztás előtt végrehajtották volna. Az összeesküvők állítólag koronavírus-szkeptikusok, akik nehezéményezték a kormányzó által elrendelt szigorú korlátozásokat, amelyeket egyébként az állam legfelsőbb bírósága a múlt héten hatályon kívül helyezett.
A 13 gyanúsítottat letartóztatták. Közülük heten a Wolverine Watchmen nevű, szélsőjobboldali milicista csoport tagjai. Nem csupán a kormányzó elrablását tervezték, hanem a michigani törvényhozás épületének megtámadását is.
Dana Nessel michigani igazságügyi miniszter sajtókonferenciát tartott, amelyen bejelentette azt is, hogy a nyomozás során kiderült, a gyanúsítottak kormányzati tisztségviselők és rendfenntartó erők ellen is életet veszélyeztető akciókra készültek.
A sajtótájékoztatón részt vett Andrew Birge szövetségi kerületi ügyész is, aki közölte hogy hat letartóztatott ellen már meg is történt a szövetségi vádemelés, és ha bizonyítást nyer, hogy el akarták rabolni Whitmer kormányzót, akkor akár életfogytig tartó börtönbüntetésre is ítélhetik őket.
Mint elmondta:
a szövetségi nyomozók hosszú idő óta figyelték a csoportot, és akkor léptek közbe, amikor egyik találkozójukon robbanóanyagok „beszerzésének” finanszírozásáról tanácskoztak.
A Wolverine Watchmen milicia hét tagja ellen további vádat is emeltek: a gyanú szerint megsértették a Michiganben érvényben lévő terrorellenes törvényt is.
Azt tervezték, hogy „összegyűjtenek kétszáz embert”, és megrohamozzák a michigani törvényhozás épületét, ahol túszokat ejtettek volna, köztük a kormányzót. Ha ez nem jött volna össze, akkor az otthonából rabolták volna el a kormányzót, aki ellen rögtönzött „hazaárulási” pert tartottak volna.
Megfigyelés alatt tartották a kormányzó hétvégi házát, ráadásul Molotov-koktéllal támadtak volna rendőrökre. Sokkolót szereztek be, és pénzt gyűjtöttek robbanóanyagok beszerzésére.
Több államban is fegyveres gyakorlatokat tartottak, a bombagyártást is megpróbálták. Az FBI szerint erről videofelvétel is készült.
Dana Nessel szerint a letartóztatott összeesküvők polgárháborút akartak kirobbantani.
A csoport egyes tagjai egyébként a közösségi médiában nemtelen támadásokat intéztek Gretchen Whitmer ellen.
Whitmer „beteg” és „aljas” embereknek nevezte ezeket az összeesküvőket, és Donald Trump elnök retorikáját hibáztatta a történtekért. Mint a demokrata kormányzó mondta: az elnök hónapok óta „táplálja a bizalmatlanságot, szítja a dühöt, és azokat nyugtatja, akik félelmet, gyűlöletet és megosztottságot terjesztenek”.
Arra utalt, hogy Trump áprilisban azt írta mikroblogján: „Szabadítsátok fel Michigant”, így a kormányzó szerint az elnök támogatásáról biztosította az egészségügyi zárlat ellen tiltakozó tüntetőket. Az állam fővárosában ezrek demonstráltak a korlátozások ellen.
A múlt héten egyébként a michigani legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy a kormányzónak nincs felhatalmazása rendkívüli vészhelyzeti rendelkezéseket hozni, mert ez a jog az állam törvényhozását illeti meg.
A michigani főügyész szerint a most letartóztatott összeesküvők közül kettőt lefotóztak a májusi megmozdulásokon.
A republikánus elnök a mikroblogján reagált. Mint Donald Trump írta: „Ahelyett, hogy (a kormányzó) köszönetet mondana, fehér felsőbbrendűnek nevez engem, miközben Biden és a demokraták nem hajlandóak elítéltni az Antifát, az anarchistákat, a fosztogatókat és a csőcseléket, amelyik felgyújtja a demokraták által vezetett városokat”.
A középnyugati Michigan fontos szerepet játszhat a november 3-i elnökválasztás kimenetelében.
Az elmúlt hónapokban az FBI több feljegyzésben figyelmeztetett arra, hogy a választások előtt az erőszak eszközeihez folyamodó szélsőséges mozgalmak komoly veszélyt jelenthetnek a választási folyamatra.
Kiemelték azt is, hogy a koronavírus-járvány miatti feszült belpolitikai helyzet, valamint külföldről eredő dezinformációs kampányok tovább súlyosbíthatják e veszélyeket.
Ugyanezt megerősítette Christopher Wray FBI-igazgató is a szeptemberi kongresszusi meghallgatásán. Wray akkor a szélsőséges, a fehér felsőbbrendűség eszméjét hirdető csoportok veszélyeire hívta fel a figyelmet.