Boris Johnson brit miniszterelnök a Jediót Ahronót című izraeli lap szerdai kiadásában héber nyelvű cikkben tiltakozik az ellen, hogy Izrael bekebelezze Ciszjordánia egy részét.
Johnson Izrael barátjaként közvetlenül a legnépszerűbb helyi lap olvasóihoz fordult üzenetével, hogy Izrael álljon el a július 1-jével meghirdetett ciszjordániai annektálástól, mert az szerinte
veszélyezteti az Izrael és az arab világ közötti kötelékeket, sérti a nemzetközi jogot, és London számára elfogadhatatlan.
A kormányfő emlékeztetett: mélyen elkötelezett Izrael irányában, fiatalon több hétig önkéntes munkát végzett egy izraeli kibucban, politikusként is mély benyomást gyakoroltak rá látogatásai az országban, részvétele Simon Peresz temetésén, és még Tel-Aviv Rothschild sugárútján is végigkerékpározott a város polgármesterével.
„Izrael szenvedélyes védelmezője vagyok, kevés dolog áll közelebb a szívemhez, mint annak biztosítása, hogy az embereket megvédjék a terrorizmus és az antiszemita uszítás fenyegetéseitől” – hangsúlyozta Johnson. „Izrael biztonságával kapcsolatos elkötelezettségünk megingathatatlan lesz mindaddig, amíg az Egyesült Királyság miniszterelnöke vagyok” – jelentette ki.
„Izrael örök barátjaként, csodálójaként és támogatójaként attól tartok, hogy az annektálás nem fogja biztosítani Izrael határait, és ellentétes Izrael saját hosszú távú érdekeivel”
— állítja a politikus.
Johnson üzenetében kiemelte, hogy igazságosságra törekszik mind Izrael, mind a palesztinok számára, s hogy a lépés várhatóan Izrael ellen fordítja a kapcsolatok rendezésére törekvő arab államokat is.
Az annektálás az angol politikus szerint a nemzetközi jog megsértését jelentené, és reményét fejezi ki, hogy nem hajtják végre. Ha mégis, akkor
az Egyesült Királyság nem ismeri el az 1967-es vonalak megváltozását,
kivéve azokat, amelyekről a két fél, vagyis Izrael és a palesztinok megállapodtak.
„Továbbra is hiszem, hogy Izraelnek, a zsidó nép szülőföldjének valódi, tartós biztonságának eléréséhez csakis olyan megoldás vezethet, amely igazságosságot és biztonságot tesz lehetővé mind az izraeliek, mind a palesztinok számára. Nem vagyok hajlandó elhinni, hogy ez nem lehetséges”
— emelte ki a palesztin-izraeli viszály megoldására a tárgyalásokat és a kompromisszumkészséget sürgető brit kormányfő.
Üzenete zárásában Johnson kijelenti, hogy az annektálás csak távolabb visz az izraeliek és a palesztinok számára egyaránt tartós békét biztosító tárgyalásoktól, s az egyezkedéshez történő visszatérésre szólítja fel a feleket.
A nagykoalíciós izraeli kormány pártok közötti megegyezése értelmében Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök július 1-jén megkezdheti előkészíteni Izrael szuverenitásának kiterjesztését Júdea-Szamáriára.
A Jordán folyó jobb partján épült településeken, városokban mintegy félmillió zsidó él egy összességében Budapest kiterjedésénél kisebb területen.