A járvány okozta különleges helyzet miatt egy mielőbbi összefogás lehetőségéről tárgyal Netanjahu és Ganz.
A Likud és Kék-Fehér pártok vezetői telefonon egyeztettek csütörtök este, hogy megvitassák egy sürgősségi egységkormány felállításának lehetőségét — közölte a The Times of Israel, amelynek értesülései szerint a politikusok hajlandóak lennének félretenni nézetkülönbségeiket a koronavírus okozta veszélyhelyzet miatt.
Izraelben az elmúlt egy év során három választást tartottak — minden alkalommal sikertelenül. Legutóbb ismét patthelyzet alakult ki: sem Benjamin Netanjahu, sem Beni Ganz nem tudott önálló parlamenti többséget szerezni.
Csütörtök este mindketten kifejezték együttműködési készségüket az egységkormány megalapításához, ám az eddig nem vált világossá, hogy bevonnák-e, és ha igen, mi lesz az arab pártokat felsorakoztató Egyesült Lista szerepe az összefogásban.
Netanjahu máris leszögezte: „a terror támogatói nem válhatnak a kormány részévé — sem átlagos, sem rendkívüli időkben” — felidézve mindazt, amit pártja rendszeresen emleget az arab pártok kapcsán.
Ezzel szemben péntek reggeli közleményében Ganz arra kérte a Likud vezetőjét, hogy minden párttal folytasson mihamarabbi egyeztetéseket, hogy „egy széles, nemzeti sürgősségi kormányt lehessen létrehozni a koronavírus terjedésének legyőzéséhez”.
„Tájékoztattam őt, hogy mindenáron az a tervem, hogy elősegítsem a közjó szolgálatát ezen a területen” — nyilatkozta Ganz.
„A Kék-Fehér az irányításom alatt eddig és továbbra is támogatni fogja a koronavírus-járvány és annak következményei elleni közös küzdelmet. A helyzet fényében hajlandóak vagyunk megvitatni egy széles nemzeti egységkormány megalakítását, amely magában foglalja a ház minden részének képviseletét. Minden erőfeszítést megteszünk annak érdekében, hogy ezt a lépést Izrael polgárai és az ország érdekében megtegyük” – írta az ellenzéki vezető.
Mindeközben az Egyesült Arab Lista vezetője, Ayman Odeh csütörtökön azzal vádolta Netanjahut, hogy „továbbra is a lakosság 20 százaléka ellen ingerel egy globális egészségügyi válság idején” — utalva az arab lakosokra.
Izraelben az Egészségügyi Minisztérium csütörtökön újabb koronavírussal fertőzöttekről adott hírt. Immáron 109 regisztrált esetet tartanak számon.
Izraelnek 2018 decembere óta nincs működő kormánya – emlékeztet az Új kelet online. A menetrend szerint a pártok képviselői vasárnap járulnak Reuven Rivlin elnök elé, hogy közöljék vele, kit ajánlanak a miniszterelnöki posztra. Rivlinnek ezt követően március 17-ig kell döntésre jutnia, kit bíz meg a kormányalakítással.
Egy friss közvéleménykutatás szerint a lakosság 31 százaléka egységkormányt szeretne a Likud, Kék-Fehér és más pártok bevonásával, míg 26 százalékuk egy „tisztán” jobboldali vezetésre vágyik. 17 százalék mondta azt, hogy csak a Likud és Kék-Fehér politikusait szeretné egy kormányban látni, és ugyanennyien az Egyesült Arab Listával szeretnének kisebbségi kormányt.
A megkérdezettek szerint az izraeliek 40 százaléka egy negyedik választást tartana a legjobb megoldásnak.





A járvány okozta hatalmas károk és veszteségek mellett legalább lenne egy pozitívum is az egységkormány létrejöttével.
Az emberek 40%-a pedig nem szeretne egy újabb céltalan és pazarló negyedik választást, hanem a 40%-a úgy gondolja, hogy ennek esélye „igen valószínű”.
Milyen hatalmas károkra és veszteségekre utalsz? Arra, hogy „Izraelben az Egészségügyi Minisztérium csütörtökön újabb koronavírussal fertőzöttekről adott hírt. Immáron 109 regisztrált esetet tartanak számon”? A Neokohn is jobban tenné, ha csak simán tudósítana a történésekről, – mert arra valóban kíváncsiak vagyunk, – ahelyett, hogy fent piros szalagcímben stresszelné az olvasókat a 19 fertőzöttről Magyarországon (bár amúgy ez a „beaking news” megoldás határozottan szimpatikus). Ezzel együtt Netanjahu és Ganz valószínűleg szintén észbe kapott, hogy ez a történet nem a vírusról és a betegekről, hanem a gazdaságról, a népjólétről és nem utolsó sorban a világpolitikáról szól, ami Izrael sorsát alapvetően meghatározhatja, – bár őszintén szólva eddig nem nézem ki az izraeli vezetőkből, hogy ennyire tájékozatlanok lennének.
Milyen hatalmas károkra és veszteségekre utalsz? Arra, hogy „Izraelben az Egészségügyi Minisztérium csütörtökön újabb koronavírussal fertőzöttekről adott hírt. Immáron 109 regisztrált esetet tartanak számon”? A Neokohn is jobban tenné, ha csak simán tudósítana a történésekről, – mert arra valóban kíváncsiak vagyunk, – ahelyett, hogy fent piros szalagcímben stresszelné az olvasókat a 19 fertőzöttről Magyarországon (bár amúgy ez a „beaking news” megoldás határozottan szimpatikus). Ezzel együtt Netanjahu és Ganz valószínűleg szintén észbe kapott, hogy ez a történet nem a vírusról és a betegekről, hanem a gazdaságról, a népjólétről és nem utolsó sorban a világpolitikáról szól, ami Izrael sorsát alapvetően meghatározhatja, – bár őszintén szólva eddig nem nézem ki az izraeli vezetőkből, hogy ennyire tájékozatlanok lennének.