Drákói intézkedésekkel kell korlátozniuk a kormányoknak a lakosság mozgását, ha meg akarják akadályozni a tüdőgyulladást okozó, Vuhanban felbukkant új koronavírus terjedését – közölték hongkongi kutatók. Donald Trump pedig azt írta: Washington kész segítséget nyújtani Kínának a koronavírus-járvány féken tartása érdekében.
A Hongkongi Egyetem (HKU) tudósai figyelmeztettek a vírus terjedésének gyorsulására. Az egyetem orvosi kara együttműködik az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) a fertőző betegségek kezelésében.
A tudósok matematikai modellek alapján úgy becsülik, hogy a még lappangó megbetegedések száma Kínában meghaladhatja már a 40 ezret.
Kínában eddig összesen 2744 megbetegedést és 80 halálesetet erősítettek meg hivatalosan, a gyanús esetek száma viszont egy nap alatt megduplázódott és megközelítette a hatezret.
Hatnaponta duplázódik
„Fel kell készülnünk arra, hogy ez a különös járvány világjárvány lesz” – jelentette ki Gabriel Leung, a HKU kutatócsoportjának vezetője.
Ma Hsziao-vej, a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság vezetője vasárnap közölte, hogy az új vírus lappangási ideje akár két hét is lehet, és a vírus már a tünetek megjelenése előtt is fertőzhet.
A vírus terjedése alapján felállított matematikai modellekből Leung csapata arra a következtetésre jutott, hogy a tényleges fertőzések száma jóval magasabb lehet a hivatalos adatoknál, mert a hatóságok csak a hivatalosan megerősített eseteket tartják nyilván.
„A tünetekkel járó, bizonyítható esetek száma szombaton, a holdújév napján 25-26 ezer lehetett” – mondta elméleti görbékre hivatkozva hongkongi sajtótájékoztatóján Leung. A kutató szerint a tünetek nélküli, a lappangás stádiumában lévő megbetegedések száma szombaton megközelíthette a 40 ezret.
Leung hozzátette, hogy a fertőzések száma hatnaponta megduplázódhat, várhatóan áprilisban és májusban éri el a csúcspontot azokon a területeken, ahol a járvány már megjelent. Hangsúlyozta azonban, hogy hatékony közegészségügyi intézkedésekkel csökkenteni lehet a fertőzés terjedésének tempóját.
A betegség góca továbbra is a közép-kínai Vuhan város és Hupej tartomány, de találtak már megbetegedéseket más nagyvárosokban, így Pekingben, Sanghajban, Sencsenben és Kantonban is.
A kutató szerint „teljesen korrektek” a közel 20 városban bevezetett, a külvilágtól mintegy 56 millió embert elzáró kínai utazási korlátozások, bár hozzátette, hogy más nagyvárosokban ezek az intézkedések nem feltétlenül módosítják a járvány alakulását.
Amerika segítene
Washington kész segítséget nyújtani Kínának a koronavírus-járvány féken tartása érdekében – írta Donald Trump amerikai elnök a Twitteren hétfőn.
Az amerikai kormányzat folyamatos kapcsolatban áll Kínával – írta az elnök, majd közölte: „felajánlottuk Kínának és Hszi elnöknek a szükséges segítséget. Nagyszerű szakértőink vannak.”
A mikroblogban Trump megemlítette, hogy az Egyesült Államokban nagyon kevés megbetegedés van, de az egészségügyi hatóságok figyelemmel kísérik a fejleményeket.
Élet a karanténban: vuhani felvételek
Az Egyesült Államokban eddig öt megbetegedést diagnosztizáltak. Arizonában, Los Angeles környékén, Chicagóban, Texasban és az északnyugati Washington államban ápolnak koronavírusos betegeket. Valamennyi páciens korábban a kínai Vuhanban járt.
Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) még pénteken nyilvánosságra hozott közleményében tudatta: jelenleg 22 tagállamban 63 gyanús esetet vizsgálnak.
Robert Redfield, a CDC igazgatója hétfőn igyekezett megnyugtatni az amerikaiakat. A Twitteren kifejtette: érthető az emberek aggodalma, mert a betegség bárhol megjelenhet, de a koronavírus jelenleg nincs terjedőben az Egyesült Államokban. A CDC továbbra is úgy gondolja, hogy az amerikaiak alacsony kockázattal számolhatnak.
Az orvos-igazgató nem tért ki arra, hogy szerinte minek tulajdonítható az alacsony kockázat, de elemzők emlékeztettek: az amerikai hatóságok több nagyvárosban szigorúan ellenőrzik a repülőtereket, a Kínából érkező utasokat testhőmérsékletet mérő kapukkal és egyéb orvosi vizsgálatokkal várják.