A köztársasági elnök több olyan idős, magyar származású izraelivel találkozott, akik gyerekként élték túl a borzalmakat.
Áder János a Holokauszt Világtalálkozóról érkezett egy jeruzsálemi szállodába, hogy találkozzon néhány Izraelben élő magyar származású holokauszt-túlélővel.
A köztársasági elnök szerint az elmúlt időben sokat fejlődött a két ország kapcsolata és azt is elmondta, hogy Magyarországon különösen csekély számban fordulnak elő zsidók ellen gyűlöletből elkövetett bűncselekmények.
A találkozón részt vett Hava Lusztig, aki gyerekként Budapesten élte túl a vészkorszakot, majd Izraelben tanár lett, és később férjével Lusztig Józseffel együtt alapította a cfáti magyar zsidó múzeumot.
Hava Lusztig elmesélte a múzeum megalapításának történetét, az önkéntes és díjmentes felajánlások tömegét és meg is hívta a magyar államfőt, hogy látogasson el az intézménybe.
A köztársasági elnök a rendezvényen találkozhatott Smuel Boglerrel is, aki Bodrogkeresztúron született, s onnan Auschwitzba deportálták. Később a férfi Izraelben harcolt a függetlenségi háborúban majd a rendőrségnél helyezkedett el, ahol jelentős karriert futott be. Bogler és más túlélők is azt tudakolták Ádertől, hogy benne van-e a magyar tananyagban a holokauszt. Áder János elmondta, hogy az általános iskolák nyolcadik osztályában a tananyag részeként megismertetik a diákokat a történtekkel.
A Debrecenből Ausztriába, majd Bergen-Belsenbe deportált, és 1949-ben Izraelbe telepedett Jakov Barzilai ezzel kapcsolatban egy győri iskolában szerzett személyes pozitív tapasztalatáról számolt be.
A találkozó végén a köztársasági elnök gyertyát gyújtott a holokauszt áldozatainak emlékére.