Az izraeli katonai hírszerzés szerint Iránnak egy éven belül meglehet a bombája

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az izraeli katonai hírszerzés szerint év végére Irán elegendő mennyiségű dúsított uránnal fog rendelkezni egy atombombához, azonban legalább 2 évre lesz szüksége, hogy a nukleáris robbanófejet hordozó rakétát kifejlessze.

Az ország döntéshozói számára elkészített éves hírszerzési értékelésében az Izraeli Védelmi Erők Iránt jelölte meg az elsődleges ellenségének – írja az Új kelet online.

A hadsereg szerint a teheráni rezsim számára a novemberben kezdődött, országszerte zajló tüntetések jelentik a legnagyobb kihívást az 1979-es iszlám forradalom óta. Kaszim Szulejmáni iráni tábornok meggyilkolása pedig komoly lehetőséget kínál Teherán egyre növekvő agresszivitásának ellensúlyozására a térségben.

Az izraeli hadsereg úgy véli, hogy Iránnak nem áll szándékában az elkövetkező évben háborút kezdeményezni a zsidó állam ellen,

azonban egy akaratlanul kirobbanó konfliktus kockázata fennáll, mivel Izrael folytatja a Teherán elleni fellépését Szíriában és Irakban, ami iráni megtorlásokhoz vezethet.

Az Izraeli Védelmi Erők szerint Szulejmáni halála lehetővé teszi Izrael számára, hogy megfékezze vagy megállítsa Irán erőfeszítéseit, hogy Szíriában katonailag megszilárdítsa jelenlétét, és eljuttassa a libanoni Hezbollah terrorszervezethez a technológiát, amivel precíziós irányítású rakétákat gyárthat Libanonban – írja az izraeli magyar lap.

Iránnak egy-két éven belül nukleáris fegyvere lehet?

Teherán vasárnap jelentette be, hogy nem korlátozza többé atomprogramját, ha Washington nem enyhít az Iránnal szembeni szankciókon.

“Az izraeli katonai hírszerzés szerint Iránnak egy éven belül meglehet a bombája” bejegyzéshez 17 hozzászólás

  1. A hangsúly, ami kimaradt a cikkből, az azon van, hogy az IDF úgy véli, hogy Irán nem készül mostanában atomfegyvert készíteni, noha erre elméleti esélye 1 éven belül lenne. De ez csak elmélet, lehet nem is igaz, lehet nem is lenne kész egy év alatt, lehet nem is sikerülne, vagy nem lenne üzemképes, ill egy bombát megállítani még mindig könnyebb lenne mint több tucatot egyszerre. Ez tehát egy nagyon távoli, nagy nagy „ha” eshetőség.

    Amit még érdemes megemlíteni, hogy a jelentés Törökországot immáron releváns veszélyforrásként tüntette fel, most hogy a Levitán gázmezőn megkezdődött a kitermelés Izrael számára.

    • Én nem bagatelizálnám el a veszélyt – csak mert szvsz nem távoli vizió – hanem sajnos közeli realitás az, hogy Iránnak hamarosan meg lehet az atombombája.

      Ezt a török „releváns veszélyforrást” viszont magarázd el légy szi, mert nem értem.

      • Nem így látom, az IDF is legrosszabb esetben gondolja azt, hogy 1 éven belül lesz nekik, tehát hogy ha minden jól megy az iráni oldalon… már pedig egyelőre az sem biztos, hogy a rezsimnek van egy éve hátra… és akkor még fentebb leírtam a többit pl. lehet hogy nem sikerülne a bomba, baleset történne, elromlana a hordozó egység, stb… ill egy bomba nem elégséges, ahhoz hogy valódi fenyegetést jelentsenek több bomba kellene, márpedig ahhoz nincs elég anyaguk. Izrael a világ azon 5 országa közé tartozik, aki jó eséllyel meg tudna állítani egy közelgő ICBM atomfegyvert, hála az Arrow 3 rakétáinak, így mint mondtam, egy fegyver nem fegyver.

        A törökökkel az ugye a baj, hogy a Leviatán gázmező miatt átalakult a gazdasági-politikai helyzet. Most, hogy Izrael elkezdte kitermelni a gázt, lényegében hamarosan energiafüggetlen lesz, és még eladni is tudja majd a gázt pl. Egyiptommal már szerződést is kötöttek. Ez nem tetszik a Törököknek, legutóbb is elüldözött egy izraeli hajót a ciprusi vizekről, mert Ciprus is (annak görög oldala ugye) is részese lenne a gázvállalkozásnak. Erdogannak ez nem tetszik, mert neki is kéne a gázból, és ezt mindenféle jogalap nélkül próbál ennek érvényt szerezni pl. hogy Észak-Ciprusra hivatkozik, a rajtuk kívül senki által sem elismert „török szatellit államra”…

        • Hordozóeszköze már régen van Iránnak, remek rakétákat készítenek. (Valódi rakétát, nem karórát..) A bomba is meglesz, és egyszerre egytucatot le is fognak gyártani, szóval erre fel kell készülni.

          • Hogy gyártanának le egy tucatot, amikor jelenleg még egy bombához elegendő anyaguk sincsen? A legújabb értesülések szerint kevesebb mint feleannyi dúsított uránja van jelenleg, mint ami egy bombához elegendő, én sehol nem látok ebből egy tucatot…

            Rakétáik pedig vannak, igen, nem a legprecízebb technológiák, és még azt is mondhatjuk hogy elégségesek a célra, de ez továbbra is csak egy bombát jelent, márpedig az ellen nem lehetetlen védekezni. Ha elkészül, ha kilövik, ha sikerül eljutni a célig stb… elég sok „ha”…

            Ennyi erővel sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a valóban létező és kilövésre készen álló Hezbollah rakéták a szomszédban, na az már egy reálisabb fenyegetés, mint a hipotetikus 40 éve készülő iráni atombomba…

          • Mondjuk azt, hogy mennyi dúsított uránjuk van azt csak ők tudják. Nem hiszem, hogy leálltak az alatt az idő alatt míg papiron betartották az egyezményt.

          • Persze, minden lehetséges, de én hiszek az IDF hírszerzésének, és feltételezem hogy kellően körbejárták a témát…

            Bárhogy is van, a becslésektől annyira nem térhet el a valós mennyiségük, márpedig az legfeljebb egy bombához elég… és annyi minden történhet még velük az alatt az egy bomba elkészítéséig…

            Kell tartani Irántól, de nem elsősorban az egyelőre nem létező atombomba miatt, és sokkal közelebbi, sokkal reálisabb fenyegetést jelent a Hezbollah még mindig… pedig ők sem valószínű hogy megengedhetnek maguknak egy Izrael elleni háborút…

          • Kilőhetnek egyszerre 50 rakétát is, amiből csak az egyik atombomba. Így is triviális a védekezés ellene?

          • Az már komplikáltabb helyzet lenne, és nem tudom, hogy út közben azonosítható lenne-e a nukleáris töltet, de az 50 még mindig nem egy lehetetlen helyzet. Persze bármekkora számot lehetne mondani elméletileg, és egy bizonyos számon túl már nem lehetséges a védekezés.

          • Az hogy képesek egy ballisztikus rakéta megtervezésére és legyártására, még nem jelenti azt, hogy az képes atomtöltet hordozására is. Ezen felül maga az atomtöltet megépítése is felvet bizonyos problémákat. Kezdjük ott, hogy jelenleg fegyverminőségű hasadóanyaggal sem rendelkeznek. Aztán folytassuk azzal, hogy még ha meg is lesz a kellő mennyiségű és tisztaságú hasadóanyag, még akkor is elég hosszú út vezet egy működőképes töltethez. Mivel nekik Uránium áll rendelkezésre, így az nem kérdés hogy milyen töltetet építenek. De még akkor is ki kell választani egy designt és az adott design szerint nekiállni kísérletezni, hogy hogyan tudják az elméletet a gyakorlatba ültetni. Legyünk nagyvonalúak és tegyük fel, hogy idén meglesz a hasadóanyaguk mondjuk 2 töltethez. Na abból az egyiket szépen eldurrantják tesztként és HA működik, akkor neki lehet állni a további munkának. Mert az a töltet maximum arra lesz alkalmas, hogy azt kidobják egy repülőgépből. Úgy beszélsz ezekről a dolgokról, mintha ez olyan marha egyszerű lenne. A kis dagadtnak hány töltete sült be a tesztelések során? 2-3? Szóval egy működő töltet birtokában lehet majd nekiállni azt miniatürizálni, és fejlesztgetni, mert hogy azt még nem lövik ki egy rakétára szerelve az is biztos. Nem kellene elfelejteni, hogy az első működő atombombák 4-5 tonnásak voltak… (és Izraelnek is jópár évbe telt mire kifejlesztették a saját bombájukat, pedig Ők a teljes francia fejlesztésbe és a tesztelésekbe is beleláttak….

          • De Izrael az USA-tól is sok infot megszerzett, illetve a franciákkal fű alatt közösködött is. A Franciáktól konkrétan minden teszteredményt megkaptak. A Vela incidensről hallottál már egyébként? 🙂

        • A „Hope for the best and prepare for the worst” mottóján feltételezem, hogy az IDF felkészűl a kevésbé kedvező eshetőségekre is Iránnal kapcs.

          A Levitán gázmezők nem az Israeli felségterűletnek számitó tengersáv alatt helyezkednek el? Én úgy tudtam – ill. úgy emlékszem, hogy elég közel esnek Haifához – ahol a törököknek nincs semmi keresnivalójuk, nemde?

          • A törököknek Cipruson sincs keresnivalója a nemzetközi jog értelmében és mégis ott vannak pár évtizede már… 🙂

            És az izraeli hajót is ciprusi felségvizekből üldözte el legutóbb a török hadihajó. Tehát őket aztán végképp nem érdekli az ilyen apróságok…

  2. Meglesz az a bomba. Ha egy É- Korea, vagy egy Pakisztán össze tudott ütni atombombát akkor a fejlettebb Irán is meg tudja tenni.

  3. Na, ha lesz nekik olyan – feltéve, hogy még nincs – erre se mernék fogadni – akkor legalább fifti-fifti lesz a helyzet. Izraelnek is van, Iránnak is van (lesz), oszt jónapot. Mindenki szerényebbre foghatja az arcát.