A szír hadsereg megindult a török agresszió ellen

A Szíriai Arab Hadsereg elindult az ország északi tartományai felé, hogy felvegye a harcot a „török agresszióval” – közölte a szír állami hírügynökség az ATV szerint, mely az RT-re alapozza hírét. A hírt a Reuters is megerősítette.

A török csapatok a hét elején támadták meg a kurdok lakta észak-szíriai területeket, miután az Iszlám Államot legyőző kurd felkelők amerikai szövetségesei kivonultak a régióból.

Eközben az MTI szerint Törökország szíriai katonai műveletének azonnali leállítását sürgette Angela Merkel német kancellár vasárnap Recep Tayyip Erdogan török államfővel telefonon folytatott megbeszélésén.

Ulrike Demmer közleménye szerint a megbeszélést a török államfő kérésére folytatták.

Angela Merkel kifejtette: Törökország szíriai művelete „a jogos török biztonsági érdekektől függetlenül” azzal fenyeget, hogy a helyi lakosság jelentős része menekülésre kényszerül, destabilizálódik a régió, és ismét megerősödik a magát Iszlám Államnak (IÁ) nevező terrorszervezet.

Ugyancsak vasárnap Manfed Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti (EP-) frakcióvezetője egy beszédében hangsúlyozta, hogy Törökország hadseregének bevonulása Szíriába ellentétes a nemzetközi joggal, az Európai Unió reakciója pedig egyelőre elégtelen.

A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa pártja és a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) közös ifjúsági szervezetének (Junge Union) Saarbrückenben tartott éves kongresszusán kiemelte, hogy miközben török csapatok a nemzetközi jog előírásait megsértve bevonulnak a szomszédos Szíriába és támadják a kurdokat, akik az IÁ elleni hősies küzdelmükkel nagy szolgálatot tettek Európának, az EU a helytelen módon az egyhangúlagos döntésekre épülő külpolitikája révén csupán annyit tud mondani, hogy megrendüléssel szemléli a folyamatot.

Hozzátette: ha az EU nem alkalmas és nem áll készen arra, hogy megfelelő külpolitikai választ adjon, akkor fel kell használnia a gazdasági erejét.

Az EPP frakcióvezetője kiemelte, hogy Törökország gazdaságilag 70-80 százalékban az EU-tól függ, ezért a jövő heti EU-csúcson azt a választ kell megfogalmazni a szíriai műveletre és arra, hogy Ankara 3,8 millió menekült Európa felé indításával fenyeget, hogy „Kedves Erdogan, készen állunk tárgyalni megoldásokról, és partneri kapcsolatot akarunk, de nem tűrjük a zsarolást, és gazdasági következményeket von maga után, ha továbbra is ezen az agresszív úton jársz”.

Ankara és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport szerdán indította a Béke Forrása fedőnevű offenzíváját Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetnek minősített, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia és az IÁ ellen. Az offenzíva deklarált célja az, hogy elhárítsa a Törökország déli határát Ankara szerint fenyegető terrorveszélyt és egy biztonsági övezetet létrehozva szavatolja a Törökországban tartózkodó szíriai menekültek hazatérését.

Hasonló értelemben nyilatkozott Emmanuel Macron francia elnök telefonon Recep Tayyip Erdogan török államfőnek és Donald Trump amerikai elnöknek: „Közös akaratunk, hogy az offenzívának legyen vége”.

A török zsidók támogatják a szíriai offenzívát — állítja az állami propaganda

A török állami híroldal, a TRT World azt állítja, hogy a törökországi zsidók támogatják az ország „terror elleni offenzíváját.”