A kedden kirobbant tüntetéseknek már legkevesebb 44 halálos áldozata van.
Tüzet nyitottak az iraki biztonsági erők a több tucat tüntetőre pénteken, a halálos áldozatok száma így kedd óta negyven fölé emelkedett az iraki fővárosban.
Az MTI szerint az AFP francia hírügynökségnek a bagdadi tüntetők azt mondták, hogy a biztonsági erők nem a levegőbe lőttek, hanem az emberekre céloztak.
Miért vannak tüntetések?
A kedd óta tartó demonstrációk középpontjában a munkanélküliség, a kormányzati korrupció és az elégtelen közszolgáltatások állnak.
Péntek reggeli televíziós beszédében Ádil Abdel Mahdi iraki miniszterelnök jogosnak nevezte a tüntetők követeléseit, hangsúlyozva, hogy kormánya igyekszik teljesíteni őket, ám arra is felszólította az embereket, hogy menjenek haza. Védelmébe vette továbbá a biztonsági erők szigorú intézkedéseit is, amelyeket „keserű pirulának” nevezett.
Irak legbefolyásosabb síita vallástudósa, Ali asz-Szísztáni ajatollah pénteki beszédében leszögezte:
a kormánynak sürgősen válaszolnia kell a tüntetők követeléseire.
Izraelt is felelősnek nevezték
Ugyancsak pénteken egy, az iráni állami televíziónak nyilatkozó magas rangú iráni ajatollah, Mohamed Imámi-Kásáni Izraelt és az Egyesült Államokat tette felelőssé az erőszakért, és a közelgő síita ünnep előtt nyugalomra intette az embereket.
A fővárosban, Bagdadban és további három kormányzóságban csütörtökön kijárási tilalmat vezettek be, ezt azonban már aznap sokan megszegték.
Irán a tüntetéshullámot kísérő erőszakcselekmények miatt csütörtökön lezárta két iraki határátkelőjét is.
A tüntetők a bagdadi repülőtérhez vezető utak közül többet is eltorlaszoltak, és a „Zöld Zónának” nevezett területre is betörtek, ahol számos ország nagykövetsége található — derül ki a The Jerusalem Post írásából. Több ország, köztük a síita többségű Bahrein, figyelmeztette állampolgárait, ne utazzanak Irakba, ahol több síita szent város is található.