Október elejétől lehet látni a mártírhalált halt magyar származású zsidó kémről készített óriás falfestményt San Diegóban.
Amerika egyik legélhetőbb városában először rendeznek kizárólag nőknek szervezett, falfestő fesztivált. A Tokióban született, JUURI-ként ismert művész korábbi izraeli látogatásán hallott először Szenes Hanna történetéről – írja a The Jerusalem Post.
A lap kiemeli, hogy a napokban kezdőd amerikai rendezvény nemzetközi fellépői közül JUURI a zsidó államban tett kulturális célú kirándulásai során szerzett inspirációja már eredményezett Izraellel kapcsolatos falfestményeket.
Most a San Diego egyik művészeti negyedében zajló eseményen mutatják be október 4-én, pénteken hivatalosan is azt a képet, amelyet a művész a magyar nyilasok által 1944-ben kivégzett Szenes Hanna emlékének szentelt.
Az alkotás – együtt a féltucatnyi fesztiválozó munkájával – a jövőben sokak számára hirdetheti majd a 23 éves korában mártírhalált halt egykori Hagana-hős bátorságát.
Mindezt a Csendes-óceán partján fekvő, több millió turistát vonzó város egyik új művészeti negyedében.
Szenes Hanna 1939-ben emigrált Palesztinába, ahol csatlakozott a Haganához majd a brit hadsereghez is. 1944-ben a britek ejtőernyővel dobták le a Jugoszláviában. Édesanyját szerette volna megmenteni, aki Magyarországon maradt. Miután átlépett a magyar határon, hamar elkapták és a hírhedt Margit körúti fogházba vitték, ahol megkínozták, de ő nem volt hajlandó vallani.
Szenes ma Izrael egyik legismertebb háborús hőse, akiről évről-évre iskolákat, köztereket, díjakat neveznek el, de a világ számos pontján is méltó módon őrzik emlékét. Budapesten évekkel ezelőtt egy aprócska parkot neveztek el róla az Erzsébetvárosban, Dombóváron pedig egy uszoda melletti domborművel tisztelegnek előtte.