Úgy tűnik, az amerikai elnök hamarosan tényleg lépni akar abban a kérdésben, amelyről hónapok óta folyik a diskurzus az amerikai közéletben, leginkább a republikánus oldalon.
Olyan közösségi média óriások, mint a Twitter, a Google, a Youtube illetve a Facebook kerültek az amerikai jobboldal célkeresztjébe, amiért a republikánus véleményformáló szerint, ellenségesen és kirekesztő módon bánnak az elnököt pártoló vagy az elnök politikáját helyeslőkkel – írja a Politico hírportál.
„Ha az internet egyenlőséget kínáló felület, ha az olyan közösségi platformok, mint a Twitter, a szólásszabadságra hivatkozva engednek teret gyűlölködő nézeteknek, akkor az elnök legalább egységes elbírálást szeretne látni a rendszerben”- jelentette ki egy neve elhallgatását kéri republikánus politikus.
A közösségi média óriások természetesen tagadják az ellenük felhozott vádakat, azt állítva, hogy nem tesznek különbséget a jobb- és baloldalról érkező politikai nézetek hirdetései közt, ugyanakkor, érvelnek republikánus véleményvezérek, üzleti titokra hivatkozva, algoritmusaik módszertanát nem hajlandók közzé tenni.
Trump amerikai elnök régóta ostorozza a közösségi médiatulajdonosokat, főként mióta olyan meghatározó jobboldali oldalakat tiltanak le, vagy moderálnak ki, mint Alex Jones, az ismert összeesküvés-elméleteket kedvelő véleményvezér oldala, az InfoWars illetve a Diamond and Silk nevű, nyíltan Trump-támogató oldal.
A most készülőben lévő törvénytervezet szabályozni igyekezne a közösségi média tulajdonosait, hogy azok ne diszkriminálják az elnök támogatóit, de ez a szabályozás érintené a Szövetségi Hírközlési Felügyeletet (FCC) illetve a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságot (FTC), ami igen kényes ügy és sok, potenciálisan alkotmányos problémát is felvet, vélik a tervezetet ismerő, de azt bíráló törvényhozók.
„A cenzúrát állami kézbe adni nem csak rémes ötlet, de ellentétes az első alkotmánykiegészítéssel (amely a véleménynyilvánítás szabadságához való jogról szól- a szerk.)” – aggódik Brendan Carr, az FCC biztosa.
Egy tavalyi FTC felügyelettel kapcsolatos szenátusi meghallgatás során Ted Cruz texasi republikánus szenátor azt állította, hogy egy tech-vállalat „aktív megtévesztőnek” tekinthető, még akkor is, ha semleges platformnak tűnik, mely valójában kimeríti a cenzúra fogalmát.
Noah Phillips republikánus biztos pedig úgy vélekedik, hogy az FTC monopóliumellenes és fogyasztóvédelmi hatóságai „nem az alkotmány első cikkejének betartását kieszközölő szervezetek kell legyenek.”