A régészeti emlék Mózes második könyvének egyik pillanatát örökítette meg.
1600 éves mozaikképre talált Észak-Izraelben régészek és kutató diákoknak egy csoportja — olvasható a The Jewish Telegraphic Agency csütörtöki cikkében.
A régészeti munkálatokat az Észak-Karolinai Egyetem egyik professzorának, Jodi Magnessnek a vezetésével végezték, aki az Izraeli Régiségek Hatóságával fennálló együttműködés keretein belül dolgozott a projekten.
A legújabb felfedezés egy ötödik századi zsinagógán belül történt, a galileai Hukok városában.
A mozaik Mózes második könyvének, az Exodusnak egyik részét ábrázolja: Elimet, ahol az Egyiptomból való kivonulás után Izrael népe először pihent meg — és ahol a 15-ös fejezet leírása szerint források, illetve pálmafák vártak rájuk.
Magness szerint meglepő, hogy ezt az „amúgy gyakran jelentéktelennek tűnő” epizódot választották az ábrázolás témájának. És felmerül a kérdés, vajon miért jelentett épp ez ennyire sokat a galileai zsidó közösség számára?
Az amerikai egyetem tagjai egyébként immár kilenc éve folytatnak ásatásokat a környéken, és több mozaikdarabot is felfedeztek már a múltban.
„Szeretnénk teljesen befejezni a zsinagóga feltárását, mielőtt átadnánk a terepet Izrael államának abban a reményben, hogy fejleszteni fogják, és megnyitják a helyet a nyilvánosság számára a jövőben”
— nyilatkozott Magness, aki azt is elárulta, hogy az ásatások a tervek szerint 2020 nyaráig fognak folytatódni.
A The Jewish Telegraphic Agency értesülései szerint a projektet többek között a Torontói Egyetem és a texasi Baylor Egyetem is támogatja.