Az orosz elnök figyelmeztetése szerint készek azonnal lépni egy esetleges „amerikai provokáció” esetén.
„Oroszország katonailag felkészült egy olyan rakétaválságra, mint ami 1962-ben Kubában zajlott le, ha az USA elég ostoba ahhoz, hogy kiprovokáljon egyet” – jelentette be Vlagyimir Putyin szerdán.
Az orosz elnök „feszültnek” nevezte az amerikai-orosz viszont, de nem olyan feszültnek, mint a hidegháború egyik mélypontjának tartott kubai rakétaválság idején – írja az Index.
A jelenlegi feszültség nem lehet ok arra, hogy a kubai rakétaválság szintjére srófoljuk fel a konfrontáció szintjét. De ha ezt akarják, oké, mi készen állunk.
Putyin szavai szerint hazája gyorsabban tudna végrehajtani egy nukleáris támadást az Egyesült Államok ellen, mint fordítva.
„Hogy ha számolni akarják a repülési időt, hát számolják.”
Ennek a képességnek a kulcsát Putyin a semleges vizeken is járőröző tengeralattjárókra és felszíni egységekre telepíthető, a hangsebesség kilencszeresével repülő cirkálórakétákban, vagy a víz alatti drón-torpedókban látja.
A hidegháború egyik mérföldkövének tartott kubai rakétaválság 1962-ben robbant ki, azt követően, hogy a Szovjetunió nukleáris robbanófejekkel felszerelhető ballisztikus rakétákat telepített Kubában. Az amerikai kémrepülőkkel felfedezett akciót követően John F. Kennedy amerikai elnök légi-tengeri blokád alá vette a szigetországot, majd megindult az alkudozás Moszkva és Washington között.
Nyikita Hruscsov végül október 28-án elfogadta Kennedy ajánlatát a blokád megszüntetésére és a kubai inváziótól való tartózkodásra; így kezdetét vette a hidegháború egyik legfontosabb enyhülési szakasza.
A fegyverkezés körül kiélesedő verseny újabb gyújtópontjává válhat, hogy Donald Trump rakétákat telepítene a hagyományos orosz érdekszféra részének tartott Lengyelországba és Romániába.