Csernobilról manapság mindenkinek az atomkatasztrófa jut eszébe, pedig a zsidó világban már sokkal korábban ismert volt ez a név: az ukrán falu egy híres hászid dinasztia székhelye volt.
A településen Menáchem Náchum Twersky (1730-1797) alapított közösséget. Ő volt az első csernobili rebbe, aki még magának a mozgalom megalapítójának, Jiszráel Báál Sém Tovnak volt a tanítványa, majd utódjánál, a mezricsi mágidnál tanult. A rebbét – híres könyve után – sokan Meor Éjnájimnak emlegetik.
Fia, Mordecháj és unokája, Áháron szintén Csernobilban vezették a közösséget, majd Áháron rabbi nyolc fia nyolc különböző településen alapított saját udvart, melyek nagy része a mai napig tovább él, elsősorban az Egyesült Államokban és Izraelben. Legismertebb közülük a saját várossal (New Square) is büszkélkedő Szkver közösség, de ide tartozik Tolne, Rachmasztrivka, Hornoszteipel vagy Triszk.
A rebbe egyik mai leszármazottja, a New Yorkban élő Yitz Twersky már harminc éve megszállottan kutatja híres felmenőinek ma élő leszármazottjait, s nyolc generáció több mint 50 000 tagját azonosította családtagként. Ez különösen nagy szám, ha figyelembe vesszük, hogy a XX. század eleji pogromok, a bolsevik forradalom és a holokauszt mekkora pusztítást végzett az Ukrajnában élő zsidók között.
Twersky nem elégszik meg levéltári adatok és családfák tanulmányozásával, genetikai vizsgálatokkal is kutatja távoli rokonságát. Most, hogy feltérképezte a családot, elhatározta, hogy elutazik Csernobilba, és a veszélyekkel nem törődve felkeresi ősei lakóhelyét.
„Amikor felrobbant az atomerőmű, Williamsburgban, Boro Parkban és más, ortodox zsidók által lakott városrészben mindenki tudta, hogy merre van Csernobil. Én már akkor ellátogattam oda, amikor még létezett a Szovjetunió, hogy beszéljek az ott lakókkal. Akkoriban nem volt internet, sem e-mail. Felütöttem a telefonkönyvet vagy levelet írtam” – emlékezik vissza Twersky, aki egyaránt volt gyakori vendég a kijevi állami irattárakban, a KGB archívumaiban és a Jád Vásem levéltárában.
A „csernobili Y-kromoszóma” után 31 országban kutatott. Felfedezőútja során számos, a dinasztiához köthető tárgyi emléket is talált: szédertálakat, egy különleges, apró tóratekercset és régi fotókat…
A történet folytatása a zsido.com oldalán olvasható.