Izrael megszakítja a kapcsolatot az EU külügyi vezetőjével, miután párhuzamot vont a dél-afrikai apartheid és Izrael politikája között.
Izrael megszakít minden hivatalos kapcsolatot Kaja Kallassal, miután a politikus zárt ajtók mögött Izraelt a dél-afrikai apartheid rendszerhez hasonlította – jelentette be csütörtökön Gideon Szaár izraeli külügyminiszter.
Izraelnek elege lett Kaja Kallasból
Az izraeli külügyminiszter az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta, hogy Kaja Kallas „megszállott és mélységesen tisztességtelen ellenségességgel” viszonyul Izraelhez, és kifogásolta, hogy az uniós diplomácia vezetője állítólag a dél-afrikai faji elkülönítési rendszerhez hasonlította a zsidó államot.
„Számos európai politikus már elítélte ezeket a súlyos kijelentéseket, ugyanakkor Kallas mindeddig nem cáfolta, nem magyarázta meg és nem pontosította az elhangzottakat”
– fogalmazott az izraeli külügyminiszter. Hozzátette: amíg az uniós főképviselő nem vonja vissza azt, amit ő „vérvádnak” nevezett, addig nem hajlandó hivatalos kapcsolatot fenntartani vele.
Mexikói találkozókon hangozhattak el a vitatott kijelentések
Amint arról a Neokohn is beszámolt, a konfliktus előzménye egy, a EURACTIV által közölt beszámoló, amely szerint Kallas május 20. és 22. között Mexikóvárosban folytatott zárt körű tárgyalásain Izrael palesztinokkal szembeni politikáját az apartheid korszak Dél-Afrikájához hasonlította. A lap szerint az összehasonlítás a Gázai övezetben, valamint Júdea és Szamária területén élő palesztinok helyzetére vonatkozott.
Az EU külügyi szóvivője, Anwar al-Anuni nem cáfolta egyértelműen a sajtóértesülést. Úgy fogalmazott, hogy nem kíván névtelen forrásokra épülő állításokra reagálni, ugyanakkor hangsúlyozta: Kallas álláspontja a konfliktusról nyilvánosan ismert és több alkalommal is ismertette azt. Az uniós konszenzusnak megfelelően Kallas korábban elismerte Izrael önvédelemhez való jogát, hangsúlyozva az arányos válaszlépések betartását, és bírálta az izraeli telepespolitikát, de a mostani hasonlat túlment az eddigi kereteken.
„Az EU kritikusan viszonyul Izraellel szemben, és a kétállami megoldást támogatja. Az apartheidhez való hasonlítás azonban elfogadhatatlan, és nem tükrözi az EU politikáját.
Komoly probléma, ha a főképviselő ilyen kijelentéseket tesz, miközben hivatalosan az EU-t képviseli a világ színpadán” – nyilatkozta egy uniós diplomata.
Romló kapcsolatok Brüsszel és Jeruzsálem között
Kallas 2024-es kinevezését Izraelben kezdetben kedvezően fogadták, mivel sokan remélték, hogy javulhatnak az EU és Izrael kapcsolatai a korábbi külügyi főképviselő, Josep Borrell időszakához képest.
Az elmúlt hónapokban azonban az uniós tagállamok nyomására több, Izraellel szemben kritikus kezdeményezés is napirendre került Brüsszelben. Ezek között szerepeltek izraeli miniszterekkel és telepesekkel szembeni szankciós javaslatok, valamint az EU-Izrael társulási megállapodás részleges felfüggesztésének lehetősége is.
A mostani diplomáciai konfliktus tovább mélyítheti az amúgy is feszült viszonyt Jeruzsálem és az Európai Unió vezetése között.
Kép: Gideon Szaár/X
