Irán végül tárgyal Amerikával a hétvégén – de a háttérben komoly hatalmi harc dúl

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter várhatóan még a hétvégén Pakisztánba utazik az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokra – jelentette be két pakisztáni kormányzati tisztviselő az AP hírügynökségnek.

Vége a találgatásoknak: két nappal azután, hogy Donald Trump határozatlan időre meghosszabbította az amerikai-iráni fegyverszünetet, Irán a jelek szerint kész tárgyalni Amerikával a Hormuzi-szorosról  – és talán másról is.

A két pakisztáni képviselő nem árult el az AP-nek további részleteket Aragcsi látogatásáról, csak annyit, hogy a külügyminisztert egy kis kormányzati delegáció kíséri, és már pénteken megérkezhet.

A Reuters szerint mindebből egyértelmű, hogy az Egyesült Államokkal folytatódnak a tárgyalások Iszlámábádban. Az amerikai logisztikai és biztonsági csapat ennek megfelelően már a helyszínen van.

Trump: Iránnak tárgyalnia kell velünk, különben jön a háború

Az amerikai elnök nem kívánja meghosszabbítani az Iránnal kötött kéthetes fegyverszünetet.

Iráni hatalmi harc befolyásolta az Amerikával folytatandó tárgyalásokat

Az elmúlt napokban számos találgatás látott napvilágot azzal kapcsolatban, akar-e az iráni vezetés egyáltalán tárgyalni Amerikával, és valójában ki is dönt erről Teheránban.

Az Iran International angol nyelvű független lap értesülései szerint a tárgyalódelegáció elsősorban az iráni vezetésen belüli nézeteltérések miatt nem utazhatott el Iszlámábádba az Egyesült Államokkal folytatandó megbeszélésekre.

Konkrétabban: a Maszud Pezeskian elnök támogatói és Modzstaba Hámenei legfőbb vezető hivatalához közel álló személyiségek közötti feszültségek hiúsították meg az utolsó pillanatban az utazást.

Az ügyet jól ismerő források szerint a delegáció már indulásra készen állt, amikor Hámenei belső köréből érkezett egy üzenet, amely kizárta a nukleáris kérdések megvitatását, és elmarasztalta a külügyminisztérium csapatát a korábbi tárgyalások miatt – írja a lap.

Abbász Aragcsi külügyminiszter figyelmeztetett, hogy ilyen korlátozások mellett a tárgyalásokon való részvételnek nincs értelme, és gyakorlatilag meghiúsítaná az előrelépés esélyét.

A jelentés azt követően jelent meg, hogy korábban jelek utaltak arra, hogy JD Vance alelnök vezette amerikai delegáció tárgyalásokra utazhatna Iszlámábádba, míg Donald Trump elnök azóta meghosszabbította a fegyverszünetet, hogy időt biztosítson egy esetleges iráni javaslatra.

Kiújulhat a háború: Trump tovább tárgyalna, Irán semmi ilyesmit nem tervez

Teherán nem tervez részt venni az új tárgyalásokon, sőt, bosszút fontolgat az iráni hajó elfoglalása miatt.

Reza Pahlavi: ezek „ugyanannak a gépezetnek a különböző arcai”

Az iráni tárgyalók „ugyanannak a gépezetnek a különböző arcai”, amely elnyomja az iráni népet – jelentette ki Reza Pahlavi száműzött herceg egy berlini sajtótájékoztatón.

„Ők nem pragmatisták, nem reformerek” – mondta, utalva a főtárgyalóra, Mohammad Bagher Ghalibafra és Abbász Aragcsi külügyminiszterre. „Ahogyan a függöny mögött álló IRGC-gyilkosok sem azok.”

Pahlavi Berlinben német törvényhozókkal tárgyalt és sajtó képviselőivel találkozott az Irán politikai jövőjére fókuszáló európai útja keretében.

Az iráni herceg arra figyelmeztetett, hogy a rezsim fennmaradása további konfliktusokhoz vezetne a régióban, mivel a hatóságok mindaddig fenyegetést jelentenek az emberekre, a régióra és azon túlra is, amíg hatalmon maradnak.

„47 éve a világ egy olyan rezsim cselekedetei révén ismeri Iránt, amely túszul ejtett egy nagy nemzetet” – mondta Pahlavi. „Ezt semmilyen megállapodás nem oldja meg. Ezt semmilyen tárgyalás nem oldja meg. Ez a DNS-ükben van.”

Pahlavi sürgette Európát, hogy válasszon a jelenlegi iráni rendszer és egy szabad Irán között, amely a stabilitás partnere lehetne.

„Európa előtt nem a háború és a béke közötti választás áll. Hanem egy mindannyiunkat veszélyeztető, haldokló rezsim és egy szabad Irán között kell választania, amely a stabilitás partnere lehet”

– mondta. Az iráni herceg sürgette az európai hatóságokat, hogy keressenek „új irányt” a Teheránnal való kapcsolatokban, vagy továbbra is szembesüljenek az Iszlám Köztársaság „folyamatos zsarolásával”.

Képünkön: Abbasz Aragcsi iráni külügyminiszter a pakisztáni vezérkari főnökkel, Asim Munirral Teheránban. Fotó: Iranian Foreign Ministry / AFP

Trump folyamatos kommentjei megtorpedózzák az Iránnal folytatott tárgyalásokat?

„Irán tárgyalni fog, vagy következményekkel kell szembenéznie, ha elutasítja a tárgyalásokat” – közölte az amerikai elnök.

A The New York Times kiderítette, mi történt valójában Irán új vezetőjével

A Hámeneinek szóló üzeneteket motoros futárok adják át kézről kézre az autópályákon át a rejtekhelyre.

“Irán végül tárgyal Amerikával a hétvégén – de a háttérben komoly hatalmi harc dúl” bejegyzéshez 6 hozzászólás

  1. "Iran International angol nyelvű független lap". A Neokohn meg a vicclap?

    És ki az a Pahlavi? Egy véreskezű bukott diktátor fia, akinek az apját az iráni nép elkergetette, ő viszont nem járt Iránban már negyven éve. Mit tárgyalnak vele, csak nem vissza akarják ültetni a trónra, hogy feudális királysággal váltsák fel a papi diktatúrát? Hihetetlen, hogy egyes nyugati "demokráciákban" mik elő nem fordulnak!

  2. "Iran International angol nyelvű független lap". A Neokohn meg a vicclap?

    És ki az a Pahlavi? Egy véreskezű bukott diktátor fia, akinek az apját az iráni nép elkergetette, ő viszont nem járt Iránban már negyven éve. Mit tárgyalnak vele, csak nem vissza akarják ültetni a trónra, hogy feudális királysággal váltsák fel a papi diktatúrát? Hihetetlen, hogy egyes nyugati "demokráciákban" mik elő nem fordulnak!

    • Ha ismernéd Irán történelmét, akkor nem írnál le hazugságokat, de mindegy, aki hülye az is marad, aki a gonoszokat forradalmaroknak tartja, az maga is gyilkossá vàlik, de azért konkrétabban is fogalmazok: az iszlam khomeini hergelte fel a perzsa nép egy részét és valóban elkergették a jelenlegi sah apját, majd iszonyú diktatúràt vezettek be, mellé a saria törvénykezést, az összes emberi jogot megvontàk, törvényesse vált a nök megkövezése majd a nök minden jogának megvonàsa. (Számtalan nőt agyonvert az iszlám erkölcsi rendőrség pusztán azèrt, mert nem megfelelően volt eltakarva a haja) több tizezer embert agyonlőttek, kivégeztek, mert a nyomor miatt tiltakozni mertek. Az csak hab a tortán, hogy mar évtizedekkel ezelőt többszáz amerikai katonát meggyilkoltak és végül, hogy azt is tudd: a perzsàk gyűlölik az iszlám vallást és csak a muszlim terrorista kormányuk erőszakolta ràjuk!
      Tehàt ugye akkor jogtalan az amit az USA és Izrael csinált velük.

      • Természetesen jogtalan, mert a jognak köze nincs ahhoz, ami most Irán ellen folyik. Az USA-nak viszont, vagy Európának, mi köze ahhoz, hogy mi folyik Iránban, foglalkozzanak a saját dolgaikkal, semmint ráerőszakolják egy másik népre és civilizációra a saját erkölcsüket, értékeiket és jogrendszerüket.

        Az "iszonyú" diktatúrát viszont csak neked mesélik az izraeli tévében, hogy eladhassák Izrael Irán elleni agresszióját, mert valamit csak mondani kellett. Ott az emberek többsége ezt másképp éli meg, nézzél néha Jútúb videókat is az iráni hétköznapokról, ne csak a Jerusalem Postot olvassad.

        • Az USA-nak viszont, vagy Európának, mi köze ahhoz, hogy mi folyik Iránban, foglalkozzanak a saját dolgaikkal, semmint ráerőszakolják egy másik népre és civilizációra a saját erkölcsüket, értékeiket és jogrendszerüket.

          Minden náci egyetért azzal, hogy amit ők a hazájukban művelnek, abba az USA és Európa nem szólhat bele.
          Minden diktatúra kedve szerint terrorizálhatja a népét és kizárólag ő diszponál a hadserege felett.
          A hülye zsidók meg kitörölhetik a seggüket azzal a szemét Jerusalem Posttal.

          Én, az untermenschek alja, pofátlanul kérdezni merek tőled, az übermenschtől : MEGVESZTÉL?