Az új venezuelai lőszergyár biztosítani fogja a 7,62 mm-es lőszer folyamatos ellátását a nyugati féltekén, megkerülve ezzel a nemzetközi szankciókat.
Az orosz Rosobornexport állami katonai exportvállalat bejelentette, hogy elkészült a tervezett venezuelai lőszergyár építésének első szakaszával, amely a széles körben használt 7,62 mm-es lőszert fog gyártani. Az orosz állami hírügynökség, a Taszsz jelentése szerint már most évente több mint 70 millió töltény gördülhet le a futószalagról.
A hónap elején ünnepélyes keretek között tartották meg a lőszergyár hivatalos megnyitóját, amelyen részt vett Henry Rodriguez venezuelai védelmi miniszterhelyettes és Alex Saab ipari és nemzeti termelési miniszter.
Fegyverkivitel helyett licencbe adás
A hidegháború idején a Szovjetunió hatalmas mennyiségű fegyvert és felszerelést szállított a baráti kommunista és kommunista-barát kormányoknak szerte a világon, miközben a felkelő erőknek is fegyvereket biztosított a marxista forradalmak támogatására. A 21. században azonban Moszkva már nem törekszik a kommunizmus terjesztésére, de továbbra is befolyást gyakorol külföldi partnereire, más megközelítést alkalmazva a baráti rezsimek támogatására.
Mivel a Kreml már nem engedheti meg magának, hogy egyszerűen „odaadja az árukat”, inkább külföldi vevőket keres a katonai felszereléseihez. Ezenkívül egyre inkább törekszik olyan külföldi partnerségek létrehozására, amelyekben orosz tervezésű fegyvereket gyártanak licenc alapján.
Ilyen például a Kalasnyikov sorozatú kézifegyverek gyártása Venezuelában. A dél-amerikai ország 2006-ban kötött megállapodást egy gyár építéséről, amely az AK-103 gépkarabély licencelt változatát gyártaná. Bár a program az ENSZ szankciói és a várható korrupciós botrányok miatt késedelmet szenvedett, a gyár tavaly elkészült és megkezdte a termelést. Az Aragua állambeli Maracayban található venezuelai gyárban évente 25 000 gépkarabélyt terveznek gyártani.
A venezuelai AK-103-asok az első Kalasnyikov-sorozatú gépkarabélyok, amelyeket Dél-Amerikában gyártanak. A Szovjetunióban kifejlesztett, hírhedt kézifegyver-sorozatot azonban már közel két tucat országban gyártják licenc alapján Európában, Ázsiában és még Afrikában is. Az egyiptomi gyártmányú változat, a Maadi ARM volt az első AK-sorozatú puska, amelyet az 1980-as években importáltak az Egyesült Államokba.
Milyen lőszert gyártanak majd a gyárban?
Az új venezuelai lőszergyár biztosítani fogja a 7,62 mm-es lőszer folyamatos ellátását a nyugati féltekén, annak ellenére, hogy szankciók próbálják megakadályozni az orosz lőszer exportját más országokba. A nagy mennyiségű katonai lőszer nemzetközi szállításához általában „végfelhasználói tanúsítvány” (EUC) szükséges, ami segíthet a bürokratikus akadályok leküzdésében. Emellett javíthatja Oroszország egyik legközelebbi latin-amerikai partnerének védelmi képességeit is.
„A venezuelai lőszergyár építése nagy kihívást jelentett a Rosoboronexport számára a két országra nehezedő szankciók miatt”
– nyilatkozta Alexander Mikhejev, a Rosoboronexport vezérigazgatója a Taszsz hírügynökségnek.
„Az objektív korlátozások ellenére a Rosteccel közösen megvalósítottuk ezt a bonyolult infrastrukturális projektet, és megmutattuk a világnak, hogy mindig teljesítjük partnereinkkel szemben vállalt kötelezettségeinket” – tette hozzá a Rosoboronexport vezetője. „Venezuela védelmi potenciálja jelentősen nőtt a gyár első szakaszának elindításával. Legközelebbi feladatunk a második gyártósor elindítása és a teljes technológiai gyártási lánc megvalósítása.”
A gyárban többféle lőszer-változatot fognak gyártani.
„A venezuelai Kalasnyikov-gépkarabélyokhoz készült lőszergyár első szakaszában négy modern gyártósor működik.
Kettő közülük acélmagos lövedékeket fog gyártani, a másik kettő pedig nyomjelző és vaktöltényeket”
– magyarázta Oleg Jevtusenko, a Rostec ügyvezető igazgatója. „Hamarosan további gyártóüzemeket kell elindítani, hogy biztosítsuk a lőszerek és a Kalasnyikov-gépkarabélyok teljes gyártási ciklusát Venezuela területén a nemzeti hadsereg, a rendőrség és más bűnüldöző szervek számára.”
Venezuela már most is Dél-Amerika egyik legnagyobb orosz gyártmányú kézifegyverek és katonai felszerelések felhasználója. A Kreml dicsérte ezt a partnerséget, amely szorosabb kapcsolatokat teremt, miközben segíti Venezuela erőfeszítéseit a „kábítószer-kereskedelem és a szervezett bűnözés elleni küzdelemben”. Az újabb orosz támogatás tovább segítheti a marxista kormányt abban, hogy fenntartsa hatalmát, miközben egyre nagyobb nyomás nehezedik rá az ország demokratikus mozgalmának részéről.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.