A Mazsihisszal szemben az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség nem bojkottálja a Sziget Fesztivált az ott fellépő antiszemita, Izrael-ellenes ír zenekar, a Kneecap miatt, mondta Köves Slomó, a szervezet vezető rabbija az Index-nek. „Jelenlétünkkel fel tudjuk hívni a figyelmet arra, hogy az izraeli zsidóság elleni terrorra történő uszítás az a sötétség, és nem a fény oldalán van”.
Mint arról lapunk is beszámolt, az idei Sziget Fesztiválon a fellépők között van az Izrael-ellenes, antiszemitizmusáról és terrorszervezeteket támogató megszólalásairól hirhedt ír rap-formáció, a Kneecap is, amely a koncertjein rendszeresen Izrael-ellenes kijelentéseket tesz, például olyanokat, mint „F*ck Israel, free Palestine”.
E megnyilvánulások miatt több neves fesztivál visszamondta a zenekar szereplését, azonban a Szigeten, amely augusztus 6-án veszi kezdetét, továbbra is fellépnek.
A Sziget sajtófőnöke szerdán kifejtette: nem tartják megoldásnak sem a cancel culture-t, sem a kulturális bojkottot, és akkor is biztosítják a véleménynyilvánítás lehetőségét, ha nem feltétlenül értenek egyet az adott előadó nézeteivel. A fesztivál kommunikációs vezetőjének nyilatkozatát a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) felháborodással fogadta, és úgy nyilatkoztak:
„a zenekar programba emelését a szólásszabadság és kulturális sokszínűség nevében indokolni egyszerűen cinikus hozzáállás”.
A Mazsihisz közölte a Sziget szervezőivel: amennyiben nem változtatnak jelenlegi álláspontjukon, a korábbi tervekkel ellentétben nem vesznek részt programjaikkal a fesztivál Civil Sziget részén. Emellett felszólították mindazokat a zsidó és nem zsidó szervezeteket, amelyek hozzájuk hasonlóan elutasítónak érzik a Sziget döntését, hogy ne hallgassanak ebben az ügyben. Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter is megszólalt, és Facebook-bejegyzésében arról írt, hogy levelet küldött a fesztivál főszervezőjének, jelezve: az antiszemita gyűlöletbeszédnek a Sziget rendezvényén sincs helye.
Hasonlóan elítélő és a fellépés által jelentett veszélyre hívta fel a figyelmet a Tett és Védelem Alapítvány is, amelynek főtitkára, Szalai Kálmán felhívta a figyelmet arra, hogy a szervezet felvette a kapcsolatot a Sziget szervezőivel és felhívták a figyelmet arra, hogy
„A Kneecap tagjai a Hezbollah és a Hamász melletti nyílt kiállásukat nem zárt körben, hanem nemzetközi közönség előtt hangoztatták, miközben palesztin zászlókat lobogtattak, zsidók elleni erőszakra buzdító jelszavakat skandáltak, és zsidóellenes szlogeneket ismételgettek tömegek előtt”.
„Ez már nem a művészi szabadság kérdése, és jóval túlmegy a politikai állásfoglaláson is – ez a 2023. október 7-e óta magasba csapó világméretű zsidóellenes gyűlölet ipari szintű propagálása.”
A Kneecap nevű rapcsapat fellépésével kapcsolatban megszólalt az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség is. Köves Slomó, a szervezet vezető rabbija az Indexnek adott nyilatkozatában elmondta: annak ellenére, hogy a Kneecap Izrael-ellenes nézeteket képvisel, az EMIH továbbra is részt vesz a Sziget Fesztiválon. Kiemelte:
„A zsidó hagyomány álláspontja évezredek óta az, hogy a sötétséget leginkább fénnyel lehet legyőzni.”
Köves rabbi szerint ez a megközelítés azt is jelenti, hogy meg kell védeni magunkat, és ha bármilyen fenyegetést tapasztalunk – legyen az fizikai, verbális vagy politikai –, azt szóvá kell tenni. Úgy véli,
a bojkott gyakran ellentétes hatást vált ki, mint amit az azt kezdeményezők el akarnak érni, ezért az EMIH inkább a párbeszédet és a szemléletformálást tartja célravezetőnek.
Mint fogalmazott: évente több százezer fiatal látogat ki a fesztiválra, és ha a szervezet távol maradna, akkor ezek a fiatalok elveszítenének egy fontos lehetőséget arra, hogy megismerkedjenek a zsidó kultúrával és gondolkodással – egy olyan tapasztalással, amit az EMIH immár 27 éve biztosít a rendezvényen.
„A távollétünk mindenki számára veszteség lenne – nekünk is, a fiataloknak is, de magának a fesztiválnak is, jelenlétükkel azt is hangsúlyozni tudják, hogy az izraeli zsidóság elleni terrorizmus népszerűsítése nem a fény, hanem a sötétség oldalán áll”.
Az Index rákérdezett arra is, hogyan viszonyul az EMIH a Kneecap azon megnyilvánulásaihoz, amelyek terrorszervezetek támogatására utalnak. A vezető rabbi válaszában rámutatott: sajnálatos módon egyre gyakoribbá válnak az ilyen üzenetek, különösen a nyugat-európai művészeti és közéleti színtéren. Hangsúlyozta azonban, hogy ezek nem feltétlenül tudatos, átgondolt állásfoglalások: sok esetben az előadók nincsenek tisztában a közel-keleti konfliktus hátterével.
Köves rabbi szerint elképzelhetetlen, hogy egy józanul gondolkodó, liberális és elfogadó ember valóban tudatosan támogatna egy iszlamista terrorszervezetet.
„Sokan nem is értik, mit képviselnek akkor, amikor Hamasz-jelképeket viselnek” – fogalmazott az EMIH vezető rabbija, majd hozzátette:
már csak ezért is érdemes kimenniük a fesztiválra, hogy a fiatalok hiteles, közvetlen forrásból ismerhessék meg a zsidóságot és Izraelt – különösen egy olyan közegben, ahol egyoldalú, torz üzenetek sulykolják az ellenszenvet Izrael iránt.
Bojkott helyett oktatás
Az EMIH vezetője felidézte, hogy a hitközség 1998-ban vett részt először a fesztiválon a zsidó sátorral, amikor még másfajta antiszemitizmussal találkoztak. Akkoriban nem az Izrael-ellenesség, hanem inkább a hagyományos, nyílt antiszemitizmus volt jellemző – például a szkinhed mozgalmak révén.
Elmondása szerint több szkinhed is leült beszélgetni velük, és számára világossá vált: sokan közülük soha életükben nem találkoztak még zsidóval. Véleményük gyakran olyan előítéleteken alapult, amelyek semmiféle személyes tapasztalaton nem nyugodtak.
„A zsidóságról alkotott negatív képzetek úgy alakultak ki bennük, hogy még soha nem beszéltek senkivel, aki vallja és megéli a hitét”
– hangsúlyozta. A rabbi emlékeztetett arra is, hogy már akkoriban is voltak olyan vélemények a zsidó közösségen belül, amelyek szerint nem kellene megjelenniük a fesztiválon, nehogy ezzel felerősítsék az antiszemitizmust.
A későbbi tapasztalatok viszont ezzel szöges ellentétben álltak.
Az EMIH sátránál működő „Kérdezd a rabbit” stand minden évben több száz vagy akár ezer embert vonz. Köves elmondása szerint ezek közül sokan boldogan élnek a lehetőséggel, hogy végre első kézből beszélhessenek egy rabbival. Gyakran olyan fiatalokról van szó, akik sosem találkoztak még zsidóval, és mégis negatív előítéleteik vannak a zsidósággal kapcsolatban.
„Úgy gondolom, hogy a jelenlétünkkel sokat el tudunk érni. Hálásak vagyunk a Szigetnek, hogy erre lehetőséget biztosít – ez is azt bizonyítja számomra, hogy a bojkott nem megoldás. Ez csak végső esetben jöhet szóba”
– húzta alá Köves Slomó, aki azt is hozzátette: ma már egy megváltozott légkörben kell végezniük ezt a munkát.
Végezetül elmondta: a fesztiválos részvétel során számos tapasztalatra tettek szert, de most egy új jelenséggel szembesülnek, amit posztmodern antiszemitizmusnak nevezett – ez Izrael-ellenes üzenetekbe csomagolva jelenik meg, különösen Nyugat-Európában. Bár Magyarországon ez kevésbé jellemző, szerinte amíg lehet, érdemes a „fény eszközeivel” – azaz párbeszéddel, tanítással és jelenléttel – fellépni ellene.
A terrortámogató zenekar fellépése ellen civil tüntetést is tartottak a Sziget bejáratánál pénteken 17:00-tól.