A mesterséges intelligenciával lenne Izrael a világ biotech-nagyhatalma

woman holding test tubes

Nem csak a háborús technológiák területén profitál Izrael a mesterséges intelligenciából.

Az izraeli AION Labs és német partnerük, a BioMed X által indított program keretében mesterséges intelligencia alapú megoldásokat fejlesztenek a gyógyszerkutatásban, céljuk a komplex terápiás kihívások hatékonyabb kezelése.

Hátrányból előny

Néhány héttel azután, hogy Irán több száz ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre, az Amazon Web Services (AWS) tel-avivi központjában gyűltek össze a high-tech és biotechnológiai szektor vezetői, hogy elindítsák egy új, egyedülálló izraeli kezdeményezés következő szakaszát.

A cél egy mesterséges intelligencia és számítástudomány által működtetett platform létrehozása, amely képes lesz komplex, többcélú biológiai gyógyszerek molekuláris kombinációinak azonosítására és rangsorolására.

Megőrült Elon Musk mesterséges intelligenciája: „MechaHitlernek” hívta magát a Grok

Para.

Egyedülálló

A program keretében számítógépes biológusokat, gyógyszerkutatókat és mesterséges intelligencia-szakértőket invitálnak startupok alapítására, amelyek fontos terápiás problémákra keresnek megoldást. A kiválasztott csapatok Rehovotban, az AION Labs központjában dolgoznak majd, hogy fejlesszék a többcélú gyógyszerek fejlesztését támogató AI-platformot.

A többcélú gyógyszerek a jövő egyik kulcsfontosságú terápiás irányát jelentik, különösen olyan összetett betegségek kezelésében, mint a rák, az anyagcsere-zavarok vagy az autoimmun betegségek. Azonban ezek megalkotása sokkal bonyolultabb, mint az egyetlen célpontra ható gyógyszereké.

A hagyományos kutatási módszerek gyakran emberi megfigyelésekre és részleges kísérleti adatokra építenek, míg a mesterséges intelligencia segítségével sokkal hatékonyabbá válhat a gyógyszerkombinációk azonosítása és priorizálása.

Álmodik a nyomor: Irán mesterséges intelligenciával gyárt kamugyőzelmeket

MI-videókkal próbálják megszépíteni a valóságot.

Időt és pénzt spórolna

Az AION Labs vezérigazgatója, Mati Gill elmondta, hogy a technológia és a biológia egyesítésével akár tíz évnél rövidebb idő alatt is piacra lehetne hozni új gyógyszereket, miközben a jelenlegi fejlesztési ciklus gyakran több mint egy évtizedet vesz igénybe, és több milliárd dolláros beruházást igényel.

Bár Izraelt korábban nem tartották jelentős biotechnológiai központnak, Gill szerint ez a helyzet változóban van. Az innováció és technológiai fejlesztések révén az ország lehetőséget kap arra, hogy az Egyesült Államokon kívül az egyik legfontosabb biotechnológiai központtá váljon.

„Lehet, hogy ez egy-két évtizedbe telik, de hiszek ebben a vízióban”

– tette hozzá.

„A mesterséges intelligencia egy új faj” – egy evolúcióbiológus és rabbi beszélgetése

Szathmáry Eörs szerint az AI komoly veszélyeket hordozhat az emberiség számára.

Életmentő befektetők

A program nem csupán tudományos és technológiai áttöréseket hozhat, hanem gazdasági előnyöket is: az AION Labs eddig kilenc startupot támogatott, melyek közül többen további befektetéseket is sikeresen bevonzottak.

Ilyen például a Promise Bio, amely epigenomikát és mesterséges intelligenciát alkalmaz a krónikus betegségek személyre szabott kezelésére, és már több millió dolláros támogatásban részesült nemzetközi befektetőktől.

A Pfizer és az AstraZeneca izraeli képviselői is egyértelműen támogatják a mesterséges intelligencia-alapú gyógyszerkutatást.

„Az AION Labs példája annak, hogy Izraelből milyen áttörő innovációk születnek, amelyek képesek felgyorsítani a gyógyszerkutatást, és ezáltal életet menteni”

– hangsúlyozta a Pfizer izraeli politikai és közkapcsolati igazgatója.

Ahogy Mati Gill fogalmazott:

„Ha hosszú távon gondolkodunk, Izrael lehet az a hely, amely a világ egyik legfontosabb biotechnológiai központjává válik.”

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

A mesterséges intelligencia azonosítani tudta, kik írták a Bibliát

Úttörő módszert alkalmaztak a haifai egyetem kutatói a bibliakutatás területén.

„Vigyetek a sérültekhez” – világelsők életmentésben az izraeli hadsereg orvosai

A halált megvető bátorsággal életeket mentő katonaorvosok a világ legalacsonyabb halálozási arányával büszkélkedhetnek.