2022 eleje óta legalább 15 iráni próbálkozás történt brit állampolgárok ellen.
A brit parlament Mi5 és Mi6 hírszerző ügynökségeit felügyelő bizottságának július 10-i jelentése szerint Irán brit zsidókat vett célba gyilkosság és emberrablás céljából az Egyesült Királyságban.
Veszélyben a brit zsidók
A hírszerző ügynökségek a parlament hírszerzési és védelmi bizottságának elmondták, hogy az iráni hírszerző szolgálatok által az Egyesült Királyságban élő személyek ellen elkövetett fizikai fenyegetések „az utóbbi időben jelentősen megnövekedtek mind a gyakoriságuk, mind a számuk tekintetében”.
A bizottság jelentése, amely átfogó áttekintést nyújt az iráni fenyegetésekről, amelyek az Egyesült Királyság érdekeit érintik világszerte, 2022 eleje óta legalább 15 ilyen esetet tárt fel.
Bár a fizikai fenyegetések többsége az Egyesült Királyságban élő, Irán által a rezsim ellenzékének tekintett disszidensek vagy média szervezetek ellen irányul, az érintettek között „jeles zsidó személyiségek” is szerepelnek.
Kiszervezik a támadásokat
A brit titkosszolgálatok számára még nehezebbé teszi ezeknek az ellenséges műveleteknek a leküzdését, hogy Irán harmadik feleket vesz igénybe a végrehajtásukhoz.
„Általában nem iráni állampolgárok végzik magukat a műveleteket”
– közölte az MI5 a bizottsággal.
„Néha vannak iráni állampolgárok, de gyakran más nemzetiségűeket is alkalmaznak. Olyan bűnözői csoportokat használnak, amelyekről egyáltalán nem gondolnánk, hogy ilyen tevékenységben vesznek részt, és valójában csak zsoldosok.
Pénzért alkalmazzák őket, hogy az iráni állam számára végezzenek operatív tevékenységet”
– közölte az MI5, hozzátéve, hogy néha a felbérelt bűnözők maguk sem tudnak tevékenységük céljáról.
Agymosás állami pénzen
Az Egyesült Királyság állampolgáraira nehezedő közvetlen fizikai fenyegetésen kívül Irán a hírszerző szolgálatai, állami médiája, külügyminisztériuma és különböző szervezetei révén befolyásolja brit közvéleményt is.
„Különböző platformokat használnak – nyíltan és titokban egyaránt –, például a hagyományos médiát, a közösségi médiát és az állítólag „független” híroldalak hálózatát, hogy saját narratívájukat terjesszék az Egyesült Királyságban”
– áll a jelentésben.
A bizottság azonban megállapította, hogy ezeknek az erőfeszítéseknek összességében „elhanyagolható hatása volt az Egyesült Királyság közvéleményére és döntéshozóira, többek között az Egyesült Királyság választásaira is”.
Irán a brit egyetemisták radikalizálására is törekszik, főként a Brit Iszlám Diákok Szövetsége (ISA) által szervezett online előadásokon keresztül. Az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) tisztjei az előadásokon antiszemita és erőszakos véleményeket hangoztattak, és a diákokat támadások támogatására buzdították. Az ISA tagadta, hogy kapcsolatban állna az IRGC-vel, de a jelentés megjegyezte, hogy a média szerint az ISA volt elnöke nemrég találkozott még az iráni legfőbb vezetővel is.