Mi történik egy nemzettel, amely évtizedek óta háborús fenyegetettségben él – és egy nap arra ébred, hogy megnyerte a háborút?
A Neshama TV 50 perc című műsorának különleges epizódjában Maya Kadosh, Izrael magyarországi nagykövete beszélt az iráni katonai győzelem hátteréről, az eltűnt túszokról, Trump szerepéről, és a háború utáni izraeli újrakezdésről.
„A háború után újra tengerpartra megyünk”
A műsorban szó esett arról is, miért nem reális opció jelenleg a palesztin állam, hogyan látja Európa kettős mércéjét, és miért érezhető most mély nemzeti egység Izraelben.
A beszélgetésben magyar vonatkozás is hangsúlyos: miért tekintik Magyarországot az EU-n belül Izrael legerősebb támogatójának.
Egy új reggel Izraelben
Maya Kadosh, Izrael magyarországi nagykövete szerint történelmi pillanatban élünk. És ez nem üres diplomáciai szólam: szerinte a legutóbbi iráni hadművelet olyan mértékű fordulatot hozott, amelynek hatása évtizedekre szólhat. A Neshama TV 50 perc című műsorának vendégeként elmondta:
„Az izraeliek egy új napra ébredtek, egy új valóságra a fenyegetések terén.”
„El akar törölni minket a térképről”
Izrael évtizedek óta Irán célkeresztjében él. A fenyegetés nyílt, állandó és sokfrontú: rakéták Gázából, támadások a Hezbollah részéről Libanonból, Jemenből induló drónok – és mindez mögött Irán árnyéka.
„Hozzászoktunk ehhez, mintha elfogadható lenne. De most mertünk cselekedni”
– mondta a nagykövet.
A teljes adás itt tekinthető meg:
Ez a „cselekvés” egy példátlan katonai akció volt, amely Izrael hírszerzését és védelmi képességét is új szintre helyezte. A cél: Irán atomprogramjának megbénítása, a proxy-erők felszámolása, és – ami különösen fontos – az izraeli társadalom önbizalmának visszaállítása.
Túszok, trauma és túlélés
„Izrael minden nap mindent megtesz annak érdekében, hogy kiszabadítsuk őket”
– utalt Maya Kadosh a Gázában fogva tartott túszokra. A társadalmi trauma mély: több mint 15 ezer ember maradt otthon nélkül, miközben az emberek heteken át óvóhelyeken éltek. A nagykövet saját lányát hozta példaként: az érettségi bankett a bombázások miatt veszélybe került, de 24 óra múlva már a tengerparton ünnepelhettek.
„Ez Izrael különlegessége”
– mondta.
Magyarország és Izrael – különleges kapcsolat?
Kadosh nagykövet szavaiból egyértelmű: jelenleg Magyarország az egyik legkövetkezetesebb támogatója Izraelnek Európában.
„Magyarország vezeti azt a támogató csoportot, amely Izrael mellett áll”
– fogalmazott, utalva arra a blokkra, amelyhez Ausztria, Csehország és Németország is gyakran csatlakozik.
A támogatás nemcsak politikai: a magyar kormány „felülről lefelé” építkezve küzd az antiszemitizmus ellen – a nagykövet szerint ez nem puszta jelszó, hanem valóság. Egy személyes történetét is elmesélte: egy izraeli zászlót sodort el a Duna, amit egy magyar horgász megtalált, kimosta és elküldte az egyik budapesti zsinagógába.
Rezsimváltás Iránban? Izrael óvatos
„Ez olyasmi, amit az iráni népnek magának kell eldöntenie”
– válaszolta a nagykövet arra a kérdésre, vajon kívánatos-e Iránban egy rendszerváltás. Kadosh szerint a történelmi tapasztalat azt mutatja, hogy a kívülről erőltetett változások többnyire instabilitást szülnek.
Ugyanakkor világos: Izrael célja nem a háború, hanem a biztonságos, stabil régió. Ehhez a válaszút most adott – csak ki kell használni.
Európa dilemmái: kettős mérce és naivitás
A nagykövet szerint az Európai Unió egyszerre ismeri el Izrael önvédelmi jogát, ugyanakkor a palesztin állam illúzióját „újra meg újra eladja”. Az oktatási programok, amelyeket az EU támogat, szerinte gyakran antiszemita uszítást tartalmaznak, miközben a palesztin hatóság jutalmazza a terroristákat.
„Ha Európa nem ismeri fel, hogy saját kultúráját és értékeit veszélyezteti a bevándorlás és a szélsőséges ideológiák, akkor nem csak Izraelhez való viszonya fog megváltozni – hanem önmaga is”
– figyelmeztetett Kadosh.
Amerikai szimpátiák és BDS-ellenes harc
Az Egyesült Államokban erős a zsidó diaszpóra, mégis egyre több helyen – különösen az egyetemeken – nő az antiszemitizmus.
„Hallom a barátnőimtől, hogy nem lehet Dávid- csillagot viselni. Félnek elmenni a zsinagógába”
– mondta a nagykövet.
A politikai válasz sem egyértelmű: miközben a Trump-adminisztráció idején erősödtek a kapcsolatok és létrejöttek az Ábrahám-egyezmények, addig ma már New York polgármester-jelöltje nyíltan támogatja a BDS mozgalmat.
Túlélés, gazdasági újrakezdés és bizalomépítés
Kadosh szerint Izrael történelme azt mutatja, hogy a háborús évek után mindig fellendülés jön. A védelmi ipar, a high-tech szektor és a startup-kultúra új lendületet kap – különösen, ha a térség stabilizálódik.
A kulcsszó: bizalom. A kormány gyors kártérítéseket fizet, a civil szervezetek lelki támogatást nyújtanak, és az emberek tudják, miért harcoltak. Ez az, ami értelmet ad a fájdalomnak – és ebből születik meg az új kezdet.
Kadosh nagykövet optimista: „Jöjjetek Izraelbe, mert szükségünk van rátok.” Júliustól újraindulnak a repülőjáratok, az ország pedig nemcsak háborút nyert – hanem remélhetőleg jövőt is.