Az Izrael–Hamász háború következményeként a Brit Orvosi Kamara (BMA) küldöttei az Izraeli Orvosi Kamarával (IMA) fenntartott kapcsolatok felfüggesztése mellett szavaztak.
Az Izrael-ellenes döntést a Liverpoolban megrendezett éves BMA-konferencián hozták meg, és mostantól a Brit Orvosi Kamara hivatalos álláspontját tükrözi. A határozat végrehajtásáról, valamint a szükséges további lépésekről a BMA Tanácsa dönt majd.
A kapcsolatok megszakítása
A határozat szerint az Izraeli Orvosi Kamara nem emelte fel a hangját a palesztin egészségügyi dolgozók „meggyilkolása, letartóztatása és célzott támadásai” ellen, ezért a BMA szerint etikai felelősség terheli a szervezetet. A dokumentum bírálta a World Medical Association (WMA) nemzetközi orvosi szövetséget is, amiért elítélte az izraeli Soroka Orvosi Központ elleni támadást, ugyanakkor – a kritikusok szerint – hallgatott a gázai egészségügyi infrastruktúra súlyos pusztításáról.
A határozat elfogadását az Izraeli Orvosi Kamara igyekezett megakadályozni. Az Izrael-ellenes bojkottért kampányoló BDS-mozgalom aktivistái üdvözölték a döntést.
Három kulcsfontosságú határozat
A Brit Orvosi Kamara éves konferenciáján három jelentős határozatot fogadtak el:
- A háborús övezetekben dolgozó egészségügyi dolgozók pártatlan és független védelme iránti megújított elköteleződést.
- Felhívást intéztek a World Medical Associationhöz (WMA), hogy következetesen ítélje el az egészségügyi infrastruktúrát érő támadásokat – beleértve a Gázai övezet elleni támadásokat is
- A BMA felfüggeszti kapcsolatait az Izraeli Orvosi Kamarával, amíg az nyíltan ki nem áll az orvosi semlegesség elve mellett, és el nem ítéli a gázai egészségügyi ellátórendszer elleni támadásokat.
A konferencián néhány küldött azt is javasolta, hogy a BMA kezdeményezze Izrael teljes kizárását a WMA-ból.
További indítványok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NHS) együttműködik az amerikai Palantir céggel – egy olyan vállalattal, amelyet a konferencia résztvevői „Izrael-barát katonai beszállítóként” bíráltak.
BMA szerint a döntés nem politikai indítékú
A Brit Orvosi Kamara tagjai hangsúlyozták: Izrael bírálata nem azonos az antiszemitizmussal, és elutasították, hogy a palesztinbarát orvostanhallgatókat és egészségügyi dolgozókat jogi eljárásokkal fenyegessék nézeteik miatt.
A küldöttek követelték a Gázában fogva tartott egészségügyi dolgozók azonnali szabadon bocsátását, valamint nemzetközi vizsgálat elindítását az állítólagos háborús bűncselekmények ügyében. Ennek részeként felszólították a hatóságokat, hogy vizsgálják ki azokat a hamis vádakat is, amelyek szerint izraeli orvosok palesztin foglyok kínzásában működtek közre vagy asszisztáltak.
Az elfogadott javaslatok ellenére a BMA tagjai cinikusan azt állították, hogy a döntés humanitárius indíttatású, és nem politikai szándék vezérli. Mint mondták, céljuk a gázai civilek egészséghez való jogának védelme, nem pedig bármely nemzet diszkriminálása. Kijelentették: mindenfajta diszkriminációt elutasítanak, beleértve az antiszemitizmust is.