Szerbia, Csehország és Magyarország a nehéz időkben is kiálltak Izrael mellett. Zvika Klein írása.
Miközben a nyugati országok túlnyomó többsége megvonta katonai támogatását Izraeltől az október 7-i terrortámadást követően, Szerbia, Csehország és Magyarország továbbra is kitartott Izrael mellett – írja cikkében a The Jerusalem Post főszerkesztője.
Majdnem mindenki elfordult
A Hamász által 2023. október 7-én elkövetett terrortámadás után Izrael rövid ideig élvezte a nemzetközi együttérzés látszatát. Amikor valódi katonai segítségre lett volna szüksége, szinte minden nyugati szövetségese, Németország, Olaszország, sőt még Kanada és Hollandia is, megtagadta a fegyvereladásokat és a lőszerexportot. Egy magas rangú izraeli védelmi tisztviselő szerint
„Izrael legnagyobb szövetségesei fegyverembargót vezettek be ellenünk.”
Ebben a helyzetben három közép-európai ország, Szerbia, Csehország és Magyarország, különböző formában ugyan, de valódi segítséget nyújtottak Izraelnek.
Szerbia: lőszerek
A legnagyobb gyakorlati támogatás Szerbiából érkezett. 2024-ben közel 19 milliárd forint értékben küldtek fegyvereket és lőszert Izraelnek. A szállítmányok folyamatosan érkeztek szerb légibázisokról izraeli repterekre.
Aleksandar Vucic szerb elnök egyenesen kijelentette:
„Ma én vagyok az egyetlen Európában, aki katonai lőszert szállít Izraelnek, ezért sokan kritizálnak is emiatt.”
Magyarország: politikai kiállás
Magyarország támogatása inkább politikai, mint katonai jellegű volt. Bár a két ország között évek óta léteznek védelmi ipari együttműködések, például közös drónprogramok, a Gázai háború kitörése óta nem történt ismert fegyverszállítás.
Ugyanakkor Orbán Viktor miniszterelnök nyíltan kiállt Izrael mellett: 2025 áprilisában fogadta Benjamin Netanjahut Budapesten és Izraelt „a Közel-Kelet horgonyának” nevezte.
A legerősebb politikai gesztus az volt, hogy Magyarország bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, miután az elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnök ellen. Bár lőszer nem érkezett Budapestről, a diplomáciai támogatás következetes és egyértelmű volt.
Csehország: katonai felszerelés
Prága konkrét segítséget nyújtott: az októberi támadások után néhány nappal már mintegy háromezer golyóálló mellényt küldtek Izraelbe. Az exportengedélyeket gyorsított eljárásban adták ki, a szállítmányok az IDF bázisaira érkeztek még akkor is, amikor Gázából rakéták csapódtak izraeli településekbe.
Bár a cseh társadalom megosztott és több civil szervezet fegyverembargót követelt, a kormányzati fellépés világos volt:
Izrael mellett álltak, nem csak szavakkal, hanem tettekkel is.
Izrael levonja a tanulságokat
A háborús tapasztalatok alapján az izraeli védelmi minisztérium arra jutott, hogy az ország nem támaszkodhat tovább külföldi jóindulatra, ha alapvető hadiipari termékekről van szó.
Bár Izrael világelső a rakétavédelem, a kiberbiztonság és a dróntechnológia terén, a nagy volumenű tüzérségi lőszer és egyszerű hadianyagok továbbra is külföldről származnak. Ez a függőség most fájdalmasan kiütközött.
„Nem feltételezhetjük, hogy barátaink mindig megnyitják a raktárakat”
– fogalmazott az egyik izraeli tisztviselő.
„Szükségünk van egy nemzeti lőszergyárra, egy nemzeti robbanóanyag-gyárra, azonnal”
– tette hozzá.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.