Titokzatos körülmények között vesztette életét Iránban három svájci állampolgár.
Egy új jelentés szerint három svájci haláleset is összefüggésben lehet az Iráni Forradalmi Gárda esetleges akcióival, mivel Irán arra gyanakszik, hogy Svájc összejátszik az Egyesült Államokkal.
A semlegesség ára
Svájc évtizedeken keresztül semleges álláspontot képviselt a nemzetközi színtéren, Iránban pedig különösen fontos szerepet tölt be. Mióta 1979-ben megszakadtak a diplomáciai kapcsolatok Washington és Teherán között, Svájc lett az Egyesült Államok hivatalos képviselője Iránban.
A svájci diplomaták gyakran játszanak közvetítő szerepet, titkos üzeneteket továbbítva a két ellenséges ország között.
Az utóbbi években azonban egyre több gyanús eset történt svájci állampolgárokkal Iránban. Két diplomata meghalt, egy megsérült, egy turistát pedig állítólag a börtönben öngyilkosságba hajszoltak, ami növekvő aggodalmat keltett.
A svájci közszolgálati műsorszolgáltató, az SRF által hétfőn közzétett új vizsgálat szerint a diplomáciai testületen belül egyre erősebb a gyanú: az iráni hírszerzés, esetleg maga a Forradalmi Gárda állhatott a támadások mögött.
Halál a 17. emeletről
Az első incidens 2021 májusában történt, amikor Sylvie Brunner, Svájc helyettes nagykövete Teheránban lezuhant egy toronyház tizenhetedik emeletéről. Kezdetben sokan elfogadták Irán állítását, miszerint Brunner mentális problémákkal küzdött és öngyilkos lett. Azonban az iráni mentősök a helyszínen nem találtak erre utaló egyértelmű jelet.
Ezt az állítást később visszavonták, az illetékes hivatalnokot pedig elbocsátották. Az iráni hivatalos álláspont továbbra is az volt, hogy Brunner öngyilkos lett. A svájci hatóságok saját nyomozást indítottak, de 2024 végén bizonyíték hiányában lezárták az ügyet.
Az SRF jelentése azonban most új kérdéseket vet fel halálának körülményeivel kapcsolatban. Brunner testvére elmondta a nyomozóknak, hogy az iráni hírszerzés emberei jártak a nő lakásában és lábnyomokat hagytak a helyszínen, amely egyértelmű figyelmeztetés volt, hogy megfigyelik.
Nem tehettek semmit
A jelentés szerint bizalmas forrásokból kiderült:
a svájci hatóságok egy ideje tudták, hogy Brunnert iráni ügynökök zaklatták és fenyegették, de nem tehettek semmit, mivel a svájci rendőrségnek nincs joghatósága Iránban.
Igaz, egy öngyilkosság után egy levél is előkerült a lakásban, de nem volt rajta aláírás. Egy svájci igazságügyi szakértő az SRF-nek azt mondta: bár az öngyilkosság lehetséges, az sem zárható ki, hogy valakik lelökték a nőt.
A gyanút tovább erősítette, hogy amikor Brunner holttestét hazaszállították Svájcba, hiányoztak belőle olyan létfontosságú szervek, mint az agy, a szív és más szervek, amelyek döntő bizonyítékot szolgáltathattak volna az igazságügyi vizsgálathoz.
Hirtelen rosszul lett
A második rejtélyes eset 2023-ban történt. Egy Svájcban szolgáló katonai attasé, aki Iránban állomásozott, súlyos fejsérülést és hasi traumát szenvedett, hirtelen rosszul lett, majd eszméletét vesztette. Visszaszállították Svájcba, ahol később belehalt sérüléseibe.
Az SRF nyomozása szerint a férfi valójában svájci hírszerző volt és szakértők szerint lehetséges, hogy egy küldetés során lepleződött le. A svájci hírszerzés nem kommentálta a hírt.
Egy korábbi iráni hírszerző, aki Németországba szökött, ezt nyilatkozta az SRF-nek: „2021-ben Iránban voltam. A hírszerző kollégáim nyíltan beszéltek a diplomatáról, aki a toronyházból esett le. Azt mondták, hogy a Forradalmi Gárda hírszerzése hajtotta végre az akciót. Ez gyilkosság volt, egy elhibázott kémküldetés.”
Hozzátette azt is, hogy nem tudja pontosan, miért ölték meg, de hangsúlyozta a Forradalmi Gárda mélyen gyökerező paranoiáját:
„A svájci nagykövetséget az amerikai kémközpontnak tartják. Iránban azt hiszik, hogy a követségi dolgozók egy része a CIA-nak dolgozik.”
A hatvanas turista kém?
A legújabb incidens 2025 elején történt, ezúttal nem egy diplomatával, hanem egy hatvanas éveiben járó svájci turistával. Az iráni hatóságok letartóztatták, miután állítólag fényképeket készített egy érzékeny katonai területről és talajmintákat gyűjtött a közelben. Kémkedéssel vádolták meg, bebörtönözték, és két hónappal később — hivatalosan — öngyilkosságot követett el.
Fogsága ideje alatt a svájci hatóságokat nem engedték hozzá, Irán azzal indokolta ezt, hogy a férfi „kém” volt.
Végül a holttestet visszaküldték Svájcba, ahol boncolást végeztek, az eredményeket azonban eddig nem hozták nyilvánosságra.
A három incidens és a turistahalál nyomán Svájc egyre inkább úgy látja: lehet, hogy Irán — különösen a Forradalmi Gárda hírszerzési egysége — célzott támadásokat hajtott végre svájci állampolgárok ellen.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.