Egyre nagyobb az Izraellel szembeni ellenszenv Európában.
Mindeközben Spanyolország szankciókat sürget Izrael ellen a gázai háború befejezése érdekében.
Szankciók
José Manuel Albares spanyol külügyminiszter vasárnap felszólította a nemzetközi közösséget, hogy szabjon ki szankciókat Izraelre a Gázában zajló háború leállítása érdekében. Egy madridi csúcstalálkozó előtt, amelyen 20 európai és arab ország képviselői vesznek részt, Albares a France Info rádiónak nyilatkozva kijelentette:
„Meg kell állítani ezt a háborút, amelynek már nincs célja”.
A külügyminiszter arra szólított fel, hogy „tömegesen és akadálytalanul” juttassanak el humanitárius segélyt Gázába, hangsúlyozva, hogy „nem Izraelnek kell eldöntenie, hogy ki kap enni és ki nem”.
A közelgő madridi csúcstalálkozón részt vesznek az Arab Liga és az Iszlám Együttműködési Szervezet tisztviselői is. A találkozóra az Izraelre gyakorolt növekvő európai diplomáciai nyomás közepette kerül sor, és akkor, amikor az Európai Unió a zsidó állammal kötött együttműködési megállapodásának felülvizsgálatát fontolgatja. „Meg kell fontolnunk a szankciókat” – hangsúlyozta Albares. „Mindent meg kell tennünk, hogy megállítsuk ezt a háborút”.
Málta is lép
Robert Abela máltai miniszterelnök vasárnap szintén bejelentette, hogy országa a jövő hónapban elismeri a palesztin államot.
„Nem hunyhatunk szemet az emberi tragédia előtt”
– mondta a gázai háborúra utalva.
Málta – Spanyolországgal, Szlovéniával, Belgiummal és Írországgal együtt – az Európai Unió intézményein belül a palesztinbarát blokk részének számít.
Európa fokozza a nyomást
Amióta Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az Izrael-ellenes Josep Borrell helyébe lépett, az európai kritika hangneme enyhült a zsidó állammal szemben. Az elmúlt napokban azonban ez a tendencia megfordult, és a gázai harcokról és éhínségről szóló folyamatos hírek újabb elítélést váltottak ki.
Az Egyesült Királyság, Franciaország és Kanada vezetői a héten közös figyelmeztetést adtak ki, hogy országaik lépéseket tesznek, ha Izrael nem állítja le a gázai katonai offenzívát és nem oldja fel a segélykorlátozásokat. „Elfogadhatatlan, hogy az izraeli kormány nem teszi lehetővé a polgári lakosság számára alapvető fontosságú humanitárius segélyek eljuttatását” – áll az Egyesült Királyság közös nyilatkozatában.
„Nem fogunk habozni, hogy további lépéseket tegyünk, beleértve a célzott szankciókat is”
– figyelmeztettek.
Emellett az ENSZ segélyszervezeteinek 14 adományozó országa – köztük Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország és az Egyesült Királyság – szigorú nyilatkozatot adott ki, amelyben követelték, hogy Izrael azonnal engedje be a humanitárius segélyeket Gázába. A nyilatkozat hangsúlyozta, hogy az ilyen segélyeket „nem szabad politikai nyomásgyakorlásra vagy a demográfiai változások előidézésének eszközeként felhasználni”.
Izland, Luxemburg, Málta és Szlovénia miniszterelnökei csatlakoztak Spanyolországhoz, Írországhoz és Norvégiához, és kollektíven elítélték Izraelt, kijelentve, hogy „nem maradnak csendben” „több mint 50 000 férfi, nő és gyermek megölésével” szemben.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.