Izrael már jelezte fenntartásait a Trump-kormányzatnak az F-35-ös vadászrepülőgépek Törökországnak történő eladása ellen.
Magas rangú izraeli tisztviselők megerősítették kedden, hogy Izrael üzeneteket továbbított a Trump-kormányzatnak, amelyekben ellenzi az F-35 lopakodó vadászrepülőgépek Törökországnak történő esetleges eladását, arra hivatkozva, hogy az alááshatja Izrael minőségi katonai fölényét (qualitative military edge) a térségben.
Aggodalmak
2019-ben az Egyesült Államok – akkor még Trump alatt – felfüggesztette Törökország részvételét az F-35-ös programban, miután Ankara ragaszkodott az orosz gyártmányú Sz-400-as légvédelmi rendszerek beszerzéséhez. Washington azzal érvelt, hogy az S-400 biztonsági fenyegetést jelentett az F-35-ös programra, és azzal a kockázattal járt, hogy az orosz hírszerzés számára leleplezi a vadászrepülőgép képességeit, ami jelentős feszültséget idézett elő a két NATO-szövetséges között.
Az izraeli aggodalmak a Recep Tayyip Erdogan elnök Izraellel szembeni egyre ellenségesebb retorikája miatti növekvő frusztráció közepette merültek fel. Az elmúlt hónapokban Erdogan fokozta verbális támadásait, legutóbb kijelentette, hogy „Allah pusztítsa el a cionista Izraelt”, és a zsidó államot „terrorállamnak” bélyegezte.
A múlt hónapban a Fehér Házban tartott közös sajtótájékoztatón Donald Trump amerikai elnök kifejezte Erdogan iránti megbecsülését, mondván:
„Szeretem őt, és ő is szeret engem. Mondtam a miniszterelnöknek: Bibi, ha problémád van Törökországgal, segítek megoldani”.
Feszültségek
E biztosítékok ellenére izraeli tisztviselők azt mondják, hogy nem látnak semmilyen amerikai erőfeszítést Ankara megfékezésére. Marco Rubio külügyminiszter rendszeresen beszél Hakan Fidan török külügyminiszterrel, Trump pedig közvetlen kapcsolatban maradt Erdogannal.
Eközben Izrael és Törökország két alkalommal tárgyalt egymással Bakuban, elsősorban a szíriai helyzet deeszkalálására összpontosítva, Azerbajdzsán közvetítésével. Az Egyesült Államok nem vett részt ezeken a megbeszéléseken, és eddig nem történt előrelépés az ügyben.
Amint arról lapunk is beszámolt, Szíria felett repülő török vadászrepülőgépek figyelmeztető üzeneteket küldtek a Damaszkusz közelében csapásokat végrehajtó izraeli repülőgépeknek, ami tovább növelte a két ország közötti feszültséget.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.