103 éves korában elhunyt Margot Friedlander, az egyik leghíresebb holokauszttúlélő. Friedlander utolsó nyilvános szereplése kevesebb mint két nappal a halála előtt történt.
Friedlander azután vált ismertté Németországban, hogy évtizedekkel a holokauszt után visszaköltözött az Egyesült Államokból.
Gyász
A Margot Friedlander Alapítvány pénteken jelentette be névadója halálát. Friedlander kevesebb mint két nappal a halála előtt még részt vett a második világháború végének 80. évfordulója alkalmából megrendezett berlini megemlékezésen. A megemlékezése mesélt az életéről, ahogyan számtalanszor tette ezt diákcsoportok, nyilvános gyűlések és köztisztviselők előtt.
Friedlander Berlinben született és nőtt fel. Bujkálni kényszerült, miután a nácik hatalomra kerültek, és elkezdték deportálni a zsidókat. 1944 áprilisában fogták el, és a Theresienstadt koncentrációs táborba küldték, ahol egy évvel későbbi felszabadításáig maradt. Friedlander egész családját meggyilkolták a holokausztban.
Friedlander és férje, akit Theresienstadtban ismert meg, New Yorkba költözött a világháború után. Férje 1997-ben bekövetkezett halála után írni kezdett holokauszt-élményeiről, és végül felkeltette egy filmrendező figyelmét, aki Németországba vitte, hogy dokumentumfilmet készítsen róla.
Az utazás – amelyre Friedlander egyszer megesküdött, hogy soha nem teszi meg – megváltoztatta az életét. 2010-ben, 89 évesen végleg visszaköltözött, és hamarosan igazi “hírességgé” vált: több száz, ha nem ezer alkalommal jelent meg a nyilvánosság előtt, hogy elmondja történetét.
Tavaly történelmet írt azzal, hogy a Vogue Germany címlapján szerepelt. A lap szerint az akkor 102 éves asszonyt „meghívták a Bundestag egyik képviselőjének partijára a Soho House-ba, ahol addig ünnepelt, amíg a lámpákat el nem oltották”.
Egy tavalyi interjúban Friedlandernek azt mondta, hogy sokaknak felcsillan a szeme a neve hallatán.
„Úgy tűnik, mintha elértem volna valamit”
– mondta.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.