Október 7-én a Hamász 35 külföldi állampolgárt ejtett túszul: 31 thaiföldit, egy nepálit, egy tanzániait, egy filippínót és egy francia-mexikóit.
A legtöbb elrabolt külföldi túsz Izrael mezőgazdasági ágazatában dolgozott vagy tanult.
“Nem tudtak angolul”
Egy magas rangú izraeli katonai tisztviselő elárulta, hogy néhány nem izraeli túszt a Hamász azért vert agyon, mert nem tudtak arabul, héberül vagy angolul. A Ynetnek adott interjúban A. alezredes, az IDF külföldi túszokért felelős csoportjának vezetője leírta néhány túsz gyötrelmes sorsát.
„Nyelvi szakadék volt” – mondta. „Nem lehetett velük héberül vagy angolul beszélni. Gondoljunk csak a Hamász embereire, akiknek beszélniük kell a túszokkal, akik közül néhányat halálra vertek a fogságban, mert nem értették, mit akar tőlük a Hamász.”
Öt külföldi túsz van még a Hamász fogságában, az izraeli hatóságok szerint hárman közülük elhunytak.
A tanzániai Joshua Luaito Mollel-t Nahal Ozból, míg a thaiföldi Nattapong Pinta-t Nir Ozból rabolták el. Mindkettőjüket halottnak tartják. A Hamász által még fogva tartott többi külföldi túsz Bipin Joshi, az északkelet-thaiföldi Sutsak Rintarak és a szintén thaiföldi Sontaya Ukkharsri. Rintarakot és Ukkharrit a Beeri kibuc melletti mezőkről rabolták el.
Joshi mindössze három hete tartózkodott Izraelben, mielőtt a Hamász elrabolta őt Alumimból. Egy mezőgazdasági tanulmányi programban vett részt, amely évente több száz nepáli és tanzániai diákot hoz Izraelbe.
Mielőtt elrabolták volna, barátja felemelte a kezét, mondta, hogy nepáli, de a terroristák nem törődtek vele, és agyonlőtték.
További nehézségek
A. alezredes elmagyarázta a külföldi túszokkal kapcsolatos ügyek kezelésének bonyolultságát, megjegyezve a jelentős kulturális és logisztikai kihívásokat. „Nem szabad elfelejtenünk, hogy a túlnyomó többségük vidékről származik, nincs útlevelük; néhányan még soha nem ültek repülőgépen” – mondta. Izrael felajánlotta, hogy finanszírozza a túszok megsegítésére irányuló erőfeszítéseket, de a hazájukkal való koordináció nem mindig megy könnyen. „Minden országnak megvan a maga politikája” – tette hozzá A., példaként említve a thaiföldi és nepáli családokkal való diplomáciai együttműködést.
A thaiföldi túszok családjaival való kapcsolattartás például kizárólag egy thaiföldi tisztviselőn keresztül történik, aki napi kapcsolatban áll az IDF csapatával. Ezzel szemben a nepáli túsz, Bipin Joshi családjával való kapcsolatfelvételhez egy unokatestvérrel kell egyeztetni, aki két órát utazik egy távoli hegyvidéki területre, hogy fordítani tudjanak neki.
Arra vonatkozóan, hogy a Hamász miért nem engedte még el a külföldi túszokat, A. alezredes a Ynetnek elmondta:
„[Ez] az egymillió dolláros kérdés. Próbálom elhinni, hogy ez a logisztikai nehézségek miatt van. Eddig nem kaptunk magyarázatot arra sem, hogy pontosan miért rabolták el őket, hisz mondták a terroristáknak, hogy nem izraeliek. Még pénzt is próbáltak felajánlani nekik.
Az emberek nem tudják, de az izraeliek után az október 7-én megölt civilek legnagyobb része thaiföldi volt”.
A. alezdredes megerősítette, hogy az IDF továbbra is együttműködik nemzetközi partnereivel a fennmaradó túszok szabadon bocsátásának biztosítása és az elhunytnak vélt túszok holttestének visszaszerzése érdekében.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.