SZ-300-asokat villantott Teherán – veszélybe kerülhet az izraeli légifölény?

Amerikai és izraeli szakértők szerint Oroszországtól és Kínától kaphat segítséget Irán a légvédelmének újjáépítéséhez.

Az orosz gyártmányú SZ-300-as légvédelmi rakéták nyilvános bemutatója, amelyek egy április 18-i teheráni katonai parádén voltak láthatók, felújította az iráni légvédelem állapotáról és az Izraeli Légierő műveleti szabadságáról szóló vitát – írja a JNS.

Az iráni légvédelem és az S-300-asok felbukkanása

Bár az SZ-300-as továbbra is Irán egyik legfejlettebb nagy hatótávolságú légvédelmi rendszere, egyes szakértők hangsúlyozzák, hogy a Teheránban látottak inkább a lélektani hadviselés tárgykörébe tartoznak, mint Irán meggyengült katonai képességeinek tényleges helyreállítását jelentik.

Dr. Uzi Rubin, a Begin-Szadat Stratégiai Tanulmányok Központjának vezető kutatója és az izraeli védelmi minisztérium Arrow rakétavédelmi projektjének korábbi alapítója és igazgatója megvizsgálta a rendelkezésre álló felvételeket.

Jason Brodsky on X (formerly Twitter): „Following #Israel taking out its S-300 air defense systems last year, at the National Army Day Parade in #Iran today, the regime showcased what it says is an S-300 air defense system. This is not the first time since those attacks the regime has tried to create the impression it… pic.twitter.com/R9azD8n94r / X”

Following #Israel taking out its S-300 air defense systems last year, at the National Army Day Parade in #Iran today, the regime showcased what it says is an S-300 air defense system. This is not the first time since those attacks the regime has tried to create the impression it…

„Nem javaslom, hogy messzemenő spekulációkat vonjunk le a felvonulásról készült videofelvételekből. Nem találtam teljes videót a parádéról – csak folyamatosan ismételt részleteket” – mondta Rubin. „Amit az SZ-300-asokkal kapcsolatban sikerült látnom, az összesen két indítórakéta, egy logisztikai jármű, és ami úgy néz ki, mint két összecsukott helyzetben lévő fedélzeti radarjármű.

Ez arra utal, hogy két SZ-300-as ütegük van”.

Rubin emlékeztetett azokra a korábbi precedensekre, amikor az irániak az orosz technológia hazai utánzatait mutatták be. „Meg kell jegyezni, hogy a múltban bejelentették egy, az SZ-300-ashoz hasonló rendszer kifejlesztését, és felvonulásokon az orosz rendszerre hasonlító hordozórakétákat és radarokat is bemutattak” – mondta. 

Azzal a nagyobb stratégiai kérdéssel kapcsolatban, hogy az izraeli légi fölény Irán felett továbbra is fennáll-e, Rubin óvatos maradt, kijelentve, hogy nincs elég nyilvános információ ahhoz, hogy válaszoljon a kérdésre.

“Lényegében meztelenek” – Izrael jobban odacsapott Iránnak, mint korábban hittük

A légierő kiiktatta az iráni ballisztikus rakéták irányítására szolgáló radarokat is. Mutatjuk a támadással kapcsolatos újabb részleteket!

Oroszország és Kína a képben

David Deptula nyugalmazott altábornagy, az Egyesült Államok Légierő főparancsnokságának hírszerzési, megfigyelési és felderítési főnökének korábbi helyettese, aki a Mitchell Institute for Aerospace Studies dékánja és a washingtoni székhelyű Jewish Institute for National Security of America vezető tanácsadója, a JNS-nek elmondta: „Valószínű, hogy több SZ-300-as rendszert is megsemmisítettek az izraeli légierő F-35-ösei a tavaly év végi, Irán elleni támadásai”.

„Az SZ-300-asok bemutatása nem meglepő, de biztosan nem jelent új légvédelmi képességet” 

– mondta.

Deptula kifejtette, hogy miután Izrael 2024. október 26-án sikeresen célba vette az iráni légvédelmet, Irán most megpróbálja helyrehozni a károkat. „Nagyon valószínű, hogy Irán mindent megtesz annak érdekében, hogy az IAF által rájuk mért csapások után újjáépítse légvédelmét.

Az orosz és kínai részvétel Irán támogatásában ebben a tekintetben biztosra vehető”.

„Lefagytak a radarképernyők” – Irán teljesen vakon volt az izraeli támadás alatt

Újabb részletek derültek ki a szombaton végrehajtott Bűnbánat napjai műveletről.

E fejlemények ellenére Deptula bizalmát fejezte ki Izrael jelenlegi folyamatos légi fölénye iránt az iráni légtérben, azzal érvelve, hogy Izrael „abszolút” birtokában van még ennek az előnynek. 

Mint ismert, Izrael azt követően indított nagyszabású megtorló műveletet Irán ellen, hogy 2024. október 1-jén mintegy 200 iráni ballisztikus rakétát lőttek ki Izraelre. Az izraeli légierő a jelentések szerint lopakodó F-35I flottáját és más repülőgépeket használt, hogy összehangolt csapásokat hajtson végre az iráni légvédelmi infrastruktúrára, beleértve a radarrendszereket, parancsnoki központokat és rakétaindító állomásokat. A támadások célpontjai voltak továbbá a drón- és rakétagyártáshoz kapcsolódó létesítmények, valamint egy nukleáris vonatkozású létesítmény Parcsinban.

Az április 18-i parádé volt az első alkalom az említett csapások óta, hogy Irán nyilvánosan bemutatta az SZ-300-asokat, amelyeket eredetileg 2016-ban szerzett be Oroszországtól. Teherán korábban már büszkélkedett az SZ-300-as platformról másolt hazai változatokkal, köztük a Bavar-373-as rendszerrel.

Már nem titok: izraeli vadászgépek fogták el az iráni elit ejtőernyős erők gépeit

Benjamin Netanjahu először osztott meg részleteket az izraeli F-16-osok mindeddig titokban tartott szíriai akciójáról.

Megérkeztek a műholdfelvételek: óriási károkat okozott a robbanás Irán kikötőjében

Az Iran International elemezte a Bandar Abbasz-i kikötőben történt robbanás helyszínén készült légi felvételeket. 

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.