Trump: Amerika vezeti az Irán elleni támadást, ha a tárgyalások kudarcot vallanak

Donald Trump amerikai elnök a Time magazinnak adott interjújában kijelentette, hogy amennyiben tárgyalódelegációja nem tud megállapodást kötni Teheránnal, az Egyesült Államok kész vezetni az iráni nukleáris infrastruktúra elleni támadást.

„Ha nem sikerül megállapodnunk, én fogom vezetni a támadást” – mondta Trump a pénteki interjúban.

Az elnök hozzátette, hogy bár szerinte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy szélesebb közel-keleti konfliktussal nézhet szembe, ha Irán nukleáris programját megtámadják, az Egyesült Államok nem lesz „belehúzva” a háborúba, mivel maga is részt venne a támadásban.

„Azt kérdezted, hogy belerángatna-e engem, mintha akaratlanul mennék bele. Nem, nagyon is szívesen megyek, ha nem tudunk megállapodni”

– tette hozzá.

Megállapodás Iránnal

Trump ugyanakkor kifejezte bizalmát abban, hogy képes lesz megállapodni az iszlám köztársasággal.

„Úgy gondolom, hogy meg fogunk állapodni Iránnal. Senki más nem tudná ezt megtenni” – mondta.

Az interjú átiratában Trump az előző amerikai kormányzat Irán-politikáját okolta a gázai civil áldozatok számáért.

„Irán csődben volt a kormányzásom alatt. Nem volt pénzük, és azt mondták a Hamásznak, hogy nem adnak nekik pénzt”

– mondta.

„A Biden-kormányzatot hibáztatom, mert lehetővé tették, hogy Irán újra fontos szereplővá váljon anélkül, hogy megállapodást kötöttek volna.

Biden jött, levette az összes szankciót, hagyta, hogy Kína és mindenki más megvegye az olajat, Irán négy év alatt 300 milliárd dollárt halmozott fel. Újra elkezdték finanszírozni a terrorizmust, beleértve a Hamászt is. A Hamász ki volt kapcsolva. A Hezbollah ki volt kapcsolva. Iránnak nem volt pénze alattam.”

Trump első 100 napja

A Trump-adminisztráció Michiganben tervez ünnepséget az elnök második ciklusának első 100 napja alkalmából. A Fehér Ház célja, hogy kiemelje gazdasági elképzeléseit, az illegális bevándorlók kitoloncolását, a külpolitikai változásokat, valamint Elon Musk milliárdos által vezetett Kormányzati Hatékonysági Minisztérium munkáját, amely a szövetségi bürokrácia megtisztítására és a pazarlás megszüntetésére törekszik.

Míg Trump tisztviselői dicsérik az amerikai társadalom átalakítására tett erőfeszítéseinek gyorsaságát és mélységét, kritikusai szerint az elnök megsértette az állampolgárok és nem állampolgárok jogait, elidegenítette szövetségeseit és veszélyeztette az Egyesült Államok világban betöltött vezető szerepét.

Az elnök megvonta az egyetemek finanszírozását, mivel kormánya szerint azok tolerálják az antiszemita viselkedést; csökkentette a transzneműekkel szembeni aránytalan kiváltságokat; és megszüntette a sokszínűség, egyenlőség és befogadás (DEI) programokat a szövetségi kormányban és a szövetségi hivataloknál.

A bíróságok megakadályozták Trump egyes intézkedéseit, ami szövetségesei és a Fehér Ház részéről bírálatot váltott ki, mondván, hogy ezek a bírák akadályozzák a végrehajtó hatalom vezetőjének és a választók akaratának érvényesülését.

Míg Trump továbbra is harcol a bíróságokkal és egy olyan kormányzati bürokráciával, amelyet csapata túlzottan felduzzadtnak és világnézetével ellentétesnek tart, egy másik hivatalos személy szerint a következő 100 napban nagyobb hangsúlyt fektet majd a kereskedelmi megállapodásokra és a béketárgyalásokra.

Az elnök idén átfogó kereskedelmi háborút indított számos országgal, mielőtt felfüggesztette volna a kölcsönös vámokat, hogy lehetővé tegye az egyes országokkal folytatott tárgyalásokat. Adminisztrációja reméli, hogy 90 napon belül megállapodásokat köt minden érintettel.

Szakértők szerint ez rendkívül valószínűtlen, megjegyezve, hogy Trump még egyetlen megállapodást sem kötött. Retorikája a tárgyalásokról, különösen Kínával, gyakran ellentmond annak, amit a másik ország igaznak tart.

Az elnök a következő hónapban hosszabb külföldi útra indul, meglátogatja Szaúd-Arábiát, Katart és az Egyesült Arab Emírségeket, és továbbra is törekszik a béke előmozdítására Oroszország ukrajnai háborújában.

Trump megígérte, hogy „az első napon” megoldja ezt a konfliktust, de a béke egyelőre elérhetetlen maradt. Az elnök szombaton elismerte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök talán nem akarja befejezni a háborút.

Oroszország újabb lépése Irán felé: új atomerőmű építését finanszírozhatja

Aggasztó a közeledés.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.