A mesterséges intelligencia (MI) egyre több területet hódít meg az életünkben – a mosógépünktől a telefonunkig mindenhol ott van, még ha nem is mindig vesszük észre. De mi is pontosan az MI?
Félnünk kell tőle, vagy épp ellenkezőleg, érdemes lenne barátságot kötni vele? Erről beszélgetett Szalai Kálmán az 50 perc című műsorában Szertics Gergely mesterséges intelligencia szakértővel. Spoiler: jóval több mindenben ott van az MI, mint hinnéd.
Mit jelent az intelligencia? Na és a mesterséges?
Az MI kifejezést egyre többet hallani, de ha belegondolsz, mit jelent valójában az „intelligencia”? Szertics Gergely szerint ezt sokkal nehezebb meghatározni, mint gondolnánk. Míg a mesterséges rész tiszta sor – ez ember alkotta dolgokat jelent –, az intelligencia kapcsán már komolyabb viták vannak.
„Eredetileg az intelligenciát az okossággal azonosítottuk” – mondta Szertics Gergely. Az MI kezdetben szabályalapú rendszerekkel próbált olyan logikus döntéseket hozni, mint egy tudós. Ezért is tudott például legyőzni egy sakkbajnokot, viszont egy egyszerű macskát mégsem ismert fel egy képen. Aztán rájöttek, hogy az emberi intelligenciának két fő típusa van: a gyors, intuitív gondolkodás és a lassú, logikus gondolkodás. Az MI mostanra a gyors gondolkodást, azaz a mintafelismerést tanulta meg igazán jól – és ebben verhetetlen.
Honnan indult az MI története?
Az MI nem új találmány: már 1956-ban tartottak róla egy konferenciát, ahol pár kutató azt gondolta, hogy a nyár végére megoldják a mesterséges intelligencia problémáit. Nem így lett. Az első sikerek a kézírás-felismerés terén érkeztek, de ezek a technológiák nem igazán skálázhatók tovább.
Aztán jött egy nagy áttörés: az MI elkezdte az emberek intuícióját utánozni, hatalmas mennyiségű adatot dolgozva fel. A közösségi médiából származó, például cicás képekhez tartozó feliratok és hashtagek remek tanítóanyagként szolgáltak. Így tanulta meg az MI, hogy mi is az a cica.
Az MI és a mindennapjaink
Ma már annyi helyen van MI körülöttünk, hogy szinte természetesnek vesszük: ott van a Google-keresőben, a közösségi médiában, vagy akár az okosmosógépünkben is. Csak nem mindig gondolunk rá MI-ként. Ahogy Szertics Gergely megfogalmazta: „Amit már értünk és használunk, azt egyszerűen csak mateknak hívjuk, nem mesterséges intelligenciának.”
Egy másik izgalmas példa a fordítóprogramok fejlődése: ezek is hatalmas ugrást tettek az MI által. Az MI már nem csak szavakat fordít, hanem megérti azok jelentését is, így sokkal természetesebben működnek.
Az MI veszélyei: kell félnünk tőle?
Sokan tartanak attól, hogy az MI átveszi az irányítást, de Szertics Gergely szerint ez egyelőre sci-fi. Az MI lényegében bonyolult matek, és bármikor szét lehet szedni, hogy megnézzük, mi történik „az agyában”. Persze vannak, akik hajlamosak túlzott érzelmeket társítani hozzá, de fontos megérteni, hogy az MI nem öntudatra ébredt robot, hanem egy nagyon fejlett eszköz.
Mire lesz jó a mesterséges intelligencia a jövőben?
Az MI fejlődése számos területre hatással lesz. Az egészségügyben például már most is segít diagnosztizálni és személyre szabott kezeléseket ajánlani. A klímaváltozás elleni harcban is nagy szerepe lehet, például szárazságtűrő növények nemesítésében.
Emellett ott vannak a humanoid robotok és az önvezető autók, amelyek már most is működnek prototípusként, de ahhoz, hogy széles körben elterjedjenek, komoly társadalmi és biztonsági kérdéseket kell megoldani. Ahogy Szertics Gergely fogalmazott: „A technológia már készen áll, a kérdés inkább az, hogy mi, emberek mennyire bízunk benne.”
És mi lesz az oktatással?
A mesterséges intelligencia az oktatást is megváltoztatta. Már most is használják a diákok házi feladatokhoz, de ez nem feltétlenül rossz dolog. Az új kihívás az, hogy megtanítsuk a diákokat arra, hogyan használják hatékonyan az MI-t, és közben megőrizzük az alapvető tudásépítés fontosságát.
Szertics Gergely szerint: „Az MI a középszerű dolgok könnyű létrehozását teszi lehetővé. A kérdés az, hogyan tudunk ennél többet kihozni belőle.”
Barát vagy ellenség?
A mesterséges intelligencia nem ellenség – inkább egy szuper képesség, amit érdemes megtanulnunk jól használni. Ahogy Szertics Gergely fogalmazott, a lényeg az, hogy értsük, mi zajlik a gép „fejében”, és felelősségteljesen használjuk. Az MI a jövő, de hogy ez a jövő hogyan alakul, az már rajtunk múlik.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.