Végre: Amerika és Izrael együtt távozott az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából

Gideon Száár izraeli külügyminiszter azzal vádolja az ENSZ Emberi Jogi Tanácsát, hogy „védi az emberi jogok megsértőit”, miközben „démonizálja” Izraelt és „propagálja az antiszemitizmust”.

Egy nappal azután, hogy Donald Trump amerikai elnök leállította az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában való amerikai szerepvállalást, Gideon Száár külügyminiszter szerdán bejelentette, hogy Izrael követi a példáját.

Izrael is távozik

„Izrael csatlakozik az Egyesült Államokhoz, és nem vesz részt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában” 

– írta Száár az X-en.

Sem az Egyesült Államok, sem Izrael jelenleg nem tagja az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának, de mint minden ENSZ-tagállam, informális megfigyelői státusszal rendelkeznek, és helyet kapnak a tanács üléstermében.

„Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa hagyományosan védi az emberi jogok megsértőit, lehetővé téve számukra, hogy kibújjanak az ellenőrzés elől, ehelyett megszállottan démonizálja az egyetlen közel-keleti demokráciát – Izraelt” – tette hozzá Száár.

“Nem fogunk fizetni Gáza újjáépítéséért” – a Fehér Ház tisztázta Trump szavait

A Fehér Ház sajtótitkára tisztázta az elnök néhány gondolatát a Hamász által uralt Gázai övezet újjáépítéséről.

„Ez a testület az emberi jogok előmozdítása helyett egy demokratikus ország megtámadására és az antiszemitizmus propagálására összpontosít” 

– folytatta.

A miniszter szerint „az ellenünk irányuló diszkrimináció egyértelmű”.

Elmondta továbbá, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa több mint 100 „elítélő határozatot” fogadott el Izraellel szemben, ami az összes valaha elfogadott indítvány több mint 20 százalékát teszi ki, és több, mint az Irán, Kuba, Észak-Korea és Venezuela elleni határozatok együttes száma.

„Izrael nem fogadja el tovább ezt a diszkriminációt!”

– szögezte le az izraeli külügyér.

Magyarországot dicsérte a Budapestre látogató izraeli külügyminiszter

A Neokohn a gázaiak kitelepítésének tervéről, valamint Magyarországnak a Nemzetközi Büntetőbíróságból való lehetséges kilépéséről kérdezte Gideon Száár-t és Szijjártó Pétert.

Trump bejelentése

Trump kedden bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, és nem folytatja az UNRWA, a palesztinoknak a Közel-Keleten ellátást nyújtó ügynökség finanszírozását. Az Egyesült Államok már leállította az UNRWA finanszírozását, miután kiderült, hogy a szervezet alkalmazottai részt vett a Hamász által vezetett, 2023. október 7-i dél-izraeli invázióban, amely elindította a gázai háborút.

Az Izrael által szolgáltatott további bizonyítékok azt mutatták, hogy az UNRWA iskoláiban dicsőítették a terrorizmust, és egyes esetekben terrorszervezetek munkatársai vezették őket, valamint hogy a Hamász és más terrorcsoportok többször használták az UNRWA infrastruktúráját Izrael és az izraeli csapatok elleni támadások megtervezéséhez és végrehajtásához.

Trump 2018 júniusában az Egyesült Államokat kivonta az Emberi Jogi Tanácsból is. Az akkori ENSZ-nagykövete, Nikki Haley „krónikus elfogultsággal vádolta a tanácsot Izrael ellen”, és rámutatott, hogy szerinte a tanács tagjai között is vannak az emberi jogok megsértői.

Izrael ENSZ-nagykövete a pódiumon tépte szét az Emberi Jogi Tanács éves jelentését

Erdan kijelentette, hogy a jelentésnek „az antiszemitizmus szemétdombján” van a helye, majd széttépte azt és távozott.

Izrael akkor azt mondta, hogy szintén csökkenteni fogja részvételét a Tanácsban

Trump 2020-as választási vereségét követően Joe Biden elnök megújította az Emberi Jogi Tanács támogatását, és az Egyesült Államok 2021 októberében helyet kapott a 47 nemzetet tömörítő testületben. A Biden-kormányzat azonban szeptember végén bejelentette, hogy az Egyesült Államok nem pályázik a második egymást követő ciklusra.

Trump keddi rendeletének kevés konkrét hatása van, mert az Egyesült Államok már így sem tagja a tanácsnak – mondta Pascal Sim, a Tanács szóvivője.

Világbotrány: az ENSZ gázai létesítményeiben tartottak fogva egy izraeli túszt

Emily Damari édesanyja, Mandy pénteken beszélt Keir Starmer brit miniszterelnöknek erről.

“Ez egy történelmi nap” – Izraelben teljesen betiltották az UNRWA működését

A hatályba lépő tilalom messze a leghatározottabb lépés, amelyet Izrael valaha is tett az UNRWA ellen.