Drámai változás: az új brüsszeli kormány kukázza Belgium Izrael-ellenességét

A háború kezdete óta Belgium volt Izrael egyik leghangosabb kritikusa Európában. 

Nyolc hónapnyi fárasztó tárgyalás után, a héten teszi le az esküt Belgium új kormánya. A koalíciós megállapodás jelentős változást jelent:

nem ismerik el egyoldalúan a palesztin államot, és a Hezbollahot terrorista szervezetként fogják megjelölni.

Drámai változás Belgium Izrael-politikájában

Közel nyolc hónapos politikai patthelyzet és kimerítő tárgyalásokat követően Belgium végre az új kormány megalakulásának küszöbén áll. Az öt pártból álló koalícióban a jobbközép pártok vannak többségben. 

Izraelt illetően ez valódi változást jelent.

Több belga iskola nem emlékezik a holokausztra a gázai háború miatt

Az iskolák közölték, hogy „nem kívánnak a gyerekeknek semmilyen, a holokausztról szóló beszélgetést erőltetni, tekintettel a Közel-Keleten jelenleg uralkodó állapotokra”.

Az előző kormány az egyik legellenségesebb volt Izraellel szemben Európában, de az új koalíciós megállapodás értelmében a semleges álláspontot fogja képviselni Belgium Izraellel és az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatban.

A koalíciós megállapodás részeként Bart De Wever lesz az új miniszterelnök. A belga törvényhozók csütörtökön szavaznak arról, hogy jóváhagyják-e az új kormányt. A jelenlegi becslések szerint a koalíció a 150 képviselőből 81 képviselő támogatását fogja megszerezni.

A koalíció három flamand és két vallon pártból áll. Az új kormány legnagyobb pártja a jobbközép Új Flamand Szövetség.

„Kést döfnék minden zsidó torkába” – írta cikkében egy palesztinbarát belga író

Az Európai Zsidó Szövetség követeli, hogy Herman Briusselmans-t gyilkosságra való felbujtás miatt tartóztassák le.

Mi várható még?

A leendő miniszterelnök, Bart De Wever, Antwerpen korábbi polgármestere ismert a zsidó közösséggel való szoros kapcsolatairól. 

Az új kormány ígéretet tett arra, hogy Belgium nem fogja egyoldalúan elismerni a palesztin államot; állításuk szerint bármilyen ilyen lépés összhangban lesz az Európai Unió politikájával, és széles körű európai konszenzust igényel.

Egy másik jelentős lépés, amelyet Jeruzsálemben valószínűleg üdvözölni fognak, az a döntés, hogy a Hezbollahot terrorszervezetnek minősítik, és megtiltanak minden kapcsolatot a csoporttal, beleértve annak politikai szárnyát is. 

A koalíciós megállapodás továbbá megerősíti Belgium határozott álláspontját Irán nukleáris programjával szemben.

Az elmúlt években Belgium a palesztinbarát mozgalmak melegágyává vált, amelyek közül néhányan nyíltan támogatták a Hamászt. Az előző kormány alatt sokan úgy érezték, hogy Brüsszelnek sem akarata, sem a képessége nincs meg arra, hogy megfékezze az Izrael-ellenes uszítást a köztereken.

Zsidó apára és lányára támadtak egy belga vasútállomáson

Állítólag azért, mert eltávolítottak egy Izrael-ellenes matricát. Az apa törött állkapoccsal került kórházba. Videó.

Új szelek fújnak Brüsszelben

Az új kormány előtt álló egyik legfontosabb kihívás a gazdasági válság lesz. A koalíciós megállapodás terveket vázol fel az állami kiadások csökkentésére, az infláció kezelésére és a gazdasági növekedés fellendítésére.

A központi reform a jóléti juttatásokra összpontosít majd, beleértve a migránsok és menedékkérők juttatásainak csökkentését.

A kormány emellett szigorítani kívánja a bevándorlási politikát, és szigorúbb kritériumokat kíván felállítani a pénzügyi támogatásokra vonatkozóan, a biztonsági kérdésekben pedig a kormány a növekvő bűnözés elleni küzdelem érdekében növelni kívánja a hadsereg és a rendőrség finanszírozását.

Egy imám Koránt szavalt a belga parlamentben, zsidók megölésére szólított

A rendezvényt, melyen a muszlim imám is felszólalt, egy török származású belga szocialista párti képviselő szervezte.

Belgiumban a helyzet változatlan: Kizárták az izraeli frizbiválogatottat

A szervezők szerint a hatóságok „nem tudják garantálni a rendezvény biztonságát, ha minden csapat a tervek szerint részt vesz”.